Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Dzierżoniów

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę

Polsko-gruzińska historia Waleriana Tewzadze

Redakcja, 25.04.2015, 13:05

Kolejny projekt eTwinningu w dzierżoniowskiej SP 9 to nowe wyzwania i ciekawe doświadczenia dla uczniów. Jednym z etapów trwającego projektu "Through History to Present Day" realizowanego ze szkołą gruzińską nr 207 Public School w Tbilisi było spotkanie z Jarosławem Kresą, autorem książki "Tewzadze - gruziński obrońca Warszawy".

← REKLAMA

Dane kontaktowe
Ważne numery telefonów
Komunikacja
Kino "Zbyszek"
Galeria zdjęć
Centrum Informacji Turystycznej
Wykaz aptek, przychodni oraz indywidualnych praktyk lekarskich

Dzierżoniowska Karta Dużej Rodziny
Polsko-gruzińskie wspomnienia wojenne
24-04-2015

Kolejny projekt eTwinningu w dzierżoniowskiej SP 9 to nowe wyzwania i ciekawe doświadczenia dla uczniów. Jednym z etapów trwającego projektu "Through History to Present Day" realizowanego ze szkołą gruzińską nr 207 Public School w Tbilisi było spotkanie z Jarosławem Kresą, autorem książki "Tewzadze - gruziński obrońca Warszawy".

Odbyło się ono 21 kwietnia. Uczniowie klas 6a i 6c wysłuchali historii Waleriana Tewzadze na tle historii Gruzji i Polski. Po wojnie obrońca Warszawy przyjechał do Dzierżoniowa pod przybranym nazwiskiem Walery Krzyżanowski. W latach 1960-63 był prezesem dzierżoniowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Uczniowie poznali przyczyny, dla których nasz bohater ukrywał się pod fałszywym nazwiskiem i nie utrzymywał kontaktów z rodziną w Gruzji.

Spotkanie było jednym z etapów realizowanego przez SP9 projektu eTwinning "Through History to Present Day". Celem partnerstwa ze szkołą w Tbilisi jest poznanie historii Gruzji i Polski , bogactwa kulturowego i przyrodniczego oby dwóch krajów oraz poznanie podstawowych zwrotów w naszych, jakże innych językach.

Pomysł na realizację projektu powstał na bazie historii gruzińskich oficerów kontraktowych walczących w obronie Polski podczas II wojny światowej. Dla polskich uczniów szczególnie ważna jest historia Waleriana Tewzadze, mieszkańca Dzierżoniowa, który dopiero w testamencie ujawnił swoją narodowość i prawdziwe nazwisko.

Szkoła partnerska w Tbilisi również spotyka się z ludźmi zajmującymi się tym zapomnianym przez lata tematem, gdyż w czasach komunizmu nie wolno było tam mówić o gruzińskich oficerach kontraktowych w wojsku polskim.

Uczniowie wykonują prezentacje multimedialne o historii gruzińskich oficerów kontraktowych w Polsce, o obiektach w Gruzji i w Polsce znajdujących się na Światowej Liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, uczą się podstawowych zwrotów w języku kraju szkoły partnerskiej oraz poznają się poprzez wymianę listów, wideospotkania i grupę na Facebooku. Wypracowane materiały znajdują się na blogu.

Koordynatorkami projektu są Anna Szczepaniak i Barbara Walczak.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Dz-ow.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Dz-ow.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Dz-ow.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Dz-ow.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Dz-ow.pl
zamknij
okanuluj