Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Piława Górna

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę

Przygoda ze Środowiskowym Ogniskiem Wychowawczym

Redakcja, 19.07.2014, 15:37

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Dzieciom z Piławy Górnej nie brakuje odwagi. Niedawno, gdy zwiedzały okolicę, spotkały się ze skarbnikiem kopalni w Nowej Rudzie. Pouczająca wizyta w muzeum górnictwa i przejazd pierwszą w Polsce podziemną kolejką to atrakcje turystyczne przygotowane w ramach akcji "Lato w Mieście".

← REKLAMA

Turyści w Nowej Rudzie mogą zobaczyć zachowane w doskonałym stanie dziewiętnastowieczne obiekty przemysłowo-wydobywcze. Nadziemny kompleks górniczy ma unikalne na świecie piece i wieże szybowe. Najwięcej atrakcji czeka jednak pod ziemią. Młodzi piławianie, zanim weszli do wyrobisk górniczych o długości ponad 700 m, w 4 salach wystawowych obejrzeli eksponaty ze wszystkich dziedzin górnictwa podziemnego. Modele maszyn i sprzęt zabezpieczający z rozmaitymi typami ładunków strzałowych czy aparatów ucieczkowych wzbudzały podziw nie tylko u chłopców…

Największych emocji dzieci spodziewały się jednak po półtoragodzinnej trasie podziemnej. Zaopatrzone w hełmy i akumulatorowe lampy górnicze szły na spotkanie z przygodą. W kopalni można było wszystkiego dotknąć, przesunąć czy podnieść, aby choć trochę doświadczyć górniczego trudu. Przewodnik dokładnie wytłumaczył też podstawowe pojęcia stosowane w górnictwie. Na przykład "sztolnia, przodek, urobek, spąg, strop" czy "ociosy" przydały się w zrozumieniu struktury kopalni, sposobu eksploatacji węgla i pracy górnika.

Spotkanie ze skarbnikiem, strzegącym podziemnych tajemnic, wprowadziło zwiedzających w świat legend i dawnych obyczajów. Nie wszystkie metody pozyskiwania "czarnego złota" spodobały się jednak małym turystom. W noworudzkiej kopalni pracowały również konie i dzieci. Konie żyły średnio 5 lat i nigdy nie wyjeżdżały na powierzchnię. Duże wrażenie na zwiedzających zrobiły inne pamiątki z przeszłości. Chyba największą atrakcją okazały się skamieniałe pnie drzew sprzed ponad 250 mln lat. Do jednego dostali się chodnikiem, drogą wydrążoną w pokładzie, który zapadał się pod kątem 16-23 stopni. Turyści dotarli do bardzo wysokiej ściany, gdzie mogli podziwiać skamieniałą araukarię. Te iglaste rośliny osiągały kiedyś duże rozmiary, a dziś są hodowane w doniczkach. Tylko w Australii i Nowej Kaledonii dorastają do wielkości dorodnego, 60-metrowego drzewa.

Powrót podziemną kolejka zakończył trasę turystyczną. Pociąg, który niegdyś służył do przewozu górników, składa się z lokomotywy i trzech wagoników. Może pomieścić jednocześnie 36 osób. Już na zewnątrz kopalni dzieci odwiedziły sklepik z pamiątkami i przepiękną biżuterią wykonaną z minerałów zebranych nie tylko w Sudetach. Rozentuzjazmowane wymieniały się wrażeniami przy grillu. We wtorek 15 lipca poznają kolejną tajemnicę Gór Sowich. Środowiskowe Ognisko Wychowawcze zaprasza chętnych codziennie, do końca lipca, od godziny 9:00 do 13:00. Przypomina jednocześnie o wcześniejszych zapisach na wycieczki.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Dz-ow.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Dz-ow.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Dz-ow.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Dz-ow.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Dz-ow.pl
zamknij
okanuluj