Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Powiat

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Strach się nie bać Halloween

Redakcja, 31.10.2014, 23:45

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Celtowie zaczęli, Irlandczycy przywieźli, a Amerykanie rozpropagowali - Halloween bardziej śmieszne, czy straszne?

← REKLAMA

Ostatniego dnia października w wielu krajach na świecie, w nocy obchodzony jest zwyczaj Halloween, Hallowe'en - obyczaj związany z maskaradą i odnoszący się do święta zmarłych.

Kto zaczął?
Wywodzi się on od Celtów, a dokładnie obrządku zwanego Samhain, podczas którego ponad 2 tys. lat temu witano zimę, a żegnano lato. Obchodzono także wtedy święto zmarłych.

W ten dzień dla Celtów zacierały się granicę pomiędzy światem żywych, a światem martwych. Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano. Uważa się, że właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w Halloween w dziwaczne stroje i zakładania masek.

Obrządek ten sprowadzili do Ameryki Północnej Irlandczycy w XIX wieku. W drugiej połowie XX wieku święto trafiło do zachodniej Europy. Nazwa Halloween jest najprawdopodobniej skróconym All Hallows' Eve - wigilia Wszystkich Świętych. Kolorami święta Halloween są czarny i pomarańczowy.
Dla irlandzkich chłopów, wydrążona dynia ze światełkiem w środku oznaczała błędne ogniki uważane za dusze zmarłych. Podczas tajemniczych rytuałów miano uwalniać ludzkie dusze z ciał czarnych kotów, psów i nietoperzy.

Jak Halloween obchodzi się teraz?
W Irlandii obowiązuje zasada, że po 1 listopada nie zbiera się dzikich owoców, bo mogą być zatrute. W regionach Szkocji, Anglii, Walii i Irlandii sprząta się mieszkanie, gasi ogień pod kuchnią, a gospodynie wykładają jedzenie i napoje, po czym wszyscy idą spać.

Najhuczniej Halloween obchodzi się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Dzień ten nie jest świętem oficjalnym-urzędowym, jednak zaraz po Bożym Narodzeniu cieszy się największą popularnością. Święto Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90. Odniesienia do Halloween są często widoczne w kulturze popularnej, głównie amerykańskiej.

Śmieszne, czy straszne?
W Polsce Halloween przyjmowane jest różnie. Z jednej strony można spotkać miejsca, czy miasta w których organizowane są imprezy kulturalne i występy. Praktykuje się także chodzenie po domach i zbieranie przez dzieci cukierków, choć to sporadyczne zjawisko. Niektóre szkoły i przedszkola organizują różnego rodzaju atrakcje związane z Halloween.

Z drugiej strony, w związku z pogańską genezą tego święta, Halloween spotyka się z krytyką ze strony niektórych duchownych Kościoła rzymskokatolickiego, prawosławnego, episkopalnego i luterańskiego. Od obchodzenia tego święta w Polsce odcina się również słowiańskie rodzimowiercze związki wyznaniowe - opowiadające się za kultywowaniem rodzimych zwyczajów, związanych z tradycją Dziadów.

Co ciekawe - uznanym przez Kościół Katolicki odpowiednikiem Halloween jest Dzień Zaduszny (obchodzony 2 listopada), który także ma pogańskie korzenie (wywodzi się z tradycji Dziadów).

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Dz-ow.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Dz-ow.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Dz-ow.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Dz-ow.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Dz-ow.pl
zamknij
okanuluj