Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Bielawa

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę

O co chodzi protestującym lekarzom?!

Redakcja, 05.01.2015, 14:40

Głównie o fundusze, które NFZ przyznaje na leczenie pacjentów. Jedni twierdzą, że jest ich za mało, drudzy że wystarczająco. Jednak protesty powtarzają się co roku i kolejny już raz pokazują, że polski system zdrowia jest - bardzo delikatnie mówiąc - zły! Czego oczekuje Porozumienie Zielonogórskie i co czeka pacjentów?

← REKLAMA

Protest lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego trwa. Włączyła się do niego pani premier, wojewoda dolnośląski, zaczynają inni lekarze, a wszystko niby dla pacjentów którzy jak na razie najbardziej na tym cierpią. Czasami nie do końca rozumiejąc o co tu chodzi.

W niedzielę, 4 grudnia PZ opublikowało swoje oczekiwania:

Czego oczekujemy:

Zniesienie limitów onkologicznych
Każdy lekarz ma prawo wydać 30 zielonych kart onkologicznych. Potem będzie następowała 10-13 tygodniowa weryfikacja słuszności decyzji lekarza. Przez ten czas lekarz nie będzie mógł wystawić ani jednej zielonej karty. Zatem limit wynosi 30 chorych na 3 miesiące.

Likwidacja możliwości jednostronnej zmiany umowy przez NFZ
Nie można zgodzić się na zawarcie umowy, która jednej ze stron (Funduszowi) daje możliwość dowolnej jej zmiany bez naszej zgody. Nowe zasady tworzenia rozporządzenia o Ogólnych Warunkach Umów nie uwzględniają wypracowania konsensusu przez organizacje związane z ochroną zdrowia, a jedynie dyktat Ministra Zdrowia.

Zmiana zasad weryfikacji ubezpieczeń przez NFZ
Fundusz chce na podstawie błędnych informacji podawanych przez system weryfikacji uprawnień usuwać deklaracje pacjentów. Wielu ubezpieczonych pacjentów zostanie wykreślonych z naszych list. Blisko połowa uznawanych przez system eWUŚ za nieuprawnionych w rzeczywistości posiada takie uprawnienia. Wg NFZ pacjent musiałby ponownie składać deklarację w momencie kiedy zaświeci się na czerwono.

Przywrócenie dotychczasowego modelu opieki nad chorymi z cukrzycą i przewlekłymi chorobami układu krążenia
Powrót do sprawdzonego modelu, który był bardzo skuteczny w profilaktyce i leczeniu naszych pacjentów. Dotychczasowe efekty to zmniejszenie ilości hospitalizacji z powodu tych chorób. Te schorzenia są chorobami cywilizacyjnymi.

Przywrócenie prawa leczenia u dermatologa i okulisty bez skierowania
Wprowadzenie skierowań powoduje przeniesienie kolejki do lekarzy rodzinnych bez ich skrócenia w tych poradniach specjalistycznych.

Nie chcemy kolejek w POZ
Do przychodni trafią pacjenci onkologiczni, dermatologiczni, okulistyczni, a także urologiczni i endokrynologiczni. Spowoduje to powstanie kolejek w naszych gabinetach. Pacjenci będą czekali na lekarza przez wiele dni. Nasi pacjenci będą zmuszani do korzystania z komercyjnej służby zdrowia.

Umowy na 2015r. z NFZ-em podpisało 82% lekarzy i 75% przychodni w Polsce. W powiecie dzierżoniowskim, aż 18 przychodni jest nieczynne, 6 normalnie funkcjonuje w tym szpital powiatowy. Jednak nawet ci którzy oficjalnie nie protestują, to zaczynają publicznie rozważać taką możliwość. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy nie ukrywa, że popiera protest PZ i rozważa ogólnopolski protest ze strajkiem włącznie.

Mocne słowa padły ze strony Naczelnej Rady Lekarskiej:
- Istnieją uzasadnione podejrzenia, że przepisy pakietu onkologicznego i kolejkowego mogą być niezgodne z Ustawą Zasadniczą. Dlatego też na najbliższym posiedzeniu Naczelnej Rady Lekarskiej zaproponuję Radzie złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności nowych przepisów z Konstytucją RP. Zmuszanie lekarzy do dokonywania wyboru, kogo mają leczyć w pierwszej kolejności, może prowadzić do dramatycznych dla pacjentów decyzji. Sposób diagnozowania chorych - proponowany przez Ministerstwo Zdrowia - przywołuje na myśl najgorsze skojarzenia związane z historycznie napiętnowanym słowem "segregacja". Sugerowane przez Ministerstwo Zdrowia "segregowanie chorych" wg. ważności choroby i kierowanie ich lub nie do dalszej diagnostyki jest nie do przyjęcia - pisze we fragmencie prezes NRL Maciej Hamankiewicz w opublikowanym liście otwartym do pacjentów i lekarzy.

Oczywiście na brak pieniędzy ciężko znaleźć radę "od zaraz", jednak można umówić się na dodatkowe badania poza umowami na jakiś na próbę, a potem renegocjować stawki.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Tomasz Smolarz wojewoda dolnośląski kontaktował się osobiście z właścicielami przychodni, które nie podpisały umowy z NFZ-em i próbował nakłaniać ich do zmiany decyzji (w ciągu kilku dni opublikujemy osobny artykuł na ten temat).

Przeczytaj i zobacz jak sytuacja wygląda u nas w powiecie:
Kto musi leczyć?! Zobacz zmiany w wykazie przychodni!

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Dz-ow.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Dz-ow.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Dz-ow.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Dz-ow.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@dz-ow.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2022 Dz-ow.pl
zamknij
okanuluj