Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Bielawa

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Alarm bombowy. Sprawdź jak zachować się w tej sytuacji

Redakcja, 01.06.2016, 08:59

W 2015 r. w Europie odnotowano 15 zamachów terrorystycznych. We Wrocławiu, tylko w ciągu tygodnia, miały miejsce dwa alarmy bombowe. Zagrożenia terroryzmem stają się coraz bardziej realne. Ekspert Impela radzi, jak zachować się w takiej sytuacji.

← REKLAMA

Sygnałem ostrzegającym o niebezpieczeństwie może być wszystko, od podejrzanie zachowującego się przechodnia czy współpasażera, po samochody zaparkowane w nieprzeznaczonych do tego miejscach czy pozostawione publicznie pakunki. - Za podejrzany przedmiot, który wyglądem wzbudza uzasadnione podejrzenie, uznaje się na przykład taki, z którego wydobywają się gazy, płyny, zapachy lub dźwięki. Natomiast zachowania, które powinny zwrócić naszą uwagę, to na przykład wzrok wbity w jeden punkt, noszenie obszernej odzieży, nieadekwatnej do warunków pogodowych - mówi Janusz Pniak, z-ca dyrektora oddziału Katowice Impel Security Polska, który odpowiedzialny był za ochronę tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Jeśli więc czyjeś zachowanie wzbudzi w Tobie niepokój, poinformuj o tym odpowiednie służby, dzwoniąc pod numer 112. Pamiętaj, żeby w zgłoszeniu podać rodzaj zagrożenia oraz opisać jego źródło (podejrzana torba, zachowanie czy rozmowa telefoniczna). Nie dotykaj i nie sprawdzaj podejrzanych przedmiotów lub pakunków. Po przybyciu na miejsce odpowiedniej służby porządkowej, profesjonaliści przejmą kontrolę nad kierowaniem akcją i będą również mogli korzystać z pomocy osób cywilnych. Pamiętaj, żeby - pod żadnym pozorem - nie przyjmować żadnym pakunków i przesyłek od obcychosób.

Twoją uwagę powinien przykuć brak nadawcy lub miejsce nadania paczki, którego się nie spodziewasz. Zawsze pilnuj też swojego bagażu lub torebki, ponieważ w chwili nieuwagi osoby trzecie mogą włożyć do nich podejrzane przedmioty. Jeśli dojdzie do wybuchu: spróbuj ocenić, czy występuje ryzyko kolejnego wybuchu. - Jeśli tak, połóż się na ziemi nogami wstronę spodziewanego wybuchu i skrzyżuj je, łokcie ułóż ciasno przy ciele, dłonie na uszach, a usta pozostaw otwarte. Jeżeli w pobliżu znajdziesz przedmiot, którym możesz się osłonić, wykorzystaj go -radzi Janusz Pniak.

Pamiętaj! Zachowaj spokój i nie przeszkadzaj służbom w wykonywaniu ich obowiązków. To między innymi od Ciebie zależy, jak sprawnie zakończy się cała akcja. Z drugiej strony, pamiętaj również, żeby nie wzywać Służb bez uzasadnienia czy dla żartu. To spowoduje ich duże zaangażowanie i będzie miało konsekwencje prawne i finansowe.

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Dz-ow.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Dz-ow.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Dz-ow.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Dz-ow.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Dz-ow.pl
zamknij
okanuluj