Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Bielawa

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Śmiertelne potrącenie pieszej

Redakcja, 30.11.2021, 17:26

27 listopada br. doszło do śmiertelnego potrącenia pieszej w Bielawie. Pamiętajmy, aby w okresie kiedy szybko zapada zmrok, a nawierzchnia drogi jest śliska wsiadać do samochodu skoncentrowanym. Natomiast piesi muszą zdawać sobie sprawę, że samochód nie zatrzyma się w miejscu i wchodząc na jezdnię powinni się upewnić, że jest bezpiecznie.

← REKLAMA

27 listopada br. około 19:30 w Bielawie na ulicy Żeromskiego doszło do tragicznego w skutkach zdarzenia drogowego. Jak wynika z wstępnych ustaleń, 76-letni kierujący skodą, nie zauważył prawidłowo przechodzącej na przejściu dla pieszych 74-letniej kobiety i nie udzielając pierwszeństwa przejścia potrącił ją. Piesza poniosła śmierć na miejscu. Kierujący pojazdem był trzeźwy. Śledztwo w tej sprawie prowadzić będzie Prokuratura Rejonowa w Dzierżoniowie.

Należy pamiętać, że w konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji nie chroni go przecież zderzak, maska samochodu ani poduszka powietrzna.

Pośpiech, rozmowa lub pisanie smsów na telefonie, przebieganie przez jezdnię, wchodzenie bez zastanowienia się na przejście dla pieszych, przechodzenie przy czerwonym świetle lub w miejscach niedozwolonych to zachowania, które najczęściej doprowadzają do zdarzeń drogowych z udziałem pieszego, niejednokrotnie także do jego śmierci. Kierujący jak i piesi muszą dostosować się do niesprzyjającej pogody i złej widoczności, tak aby unikać tego typu zdarzeń. Poprzez stosowanie elementów odblaskowych przez pieszego w bardzo dużym stopniu zwiększa się jego bezpieczeństwo i możliwość uniknięcia potrącenia w szczególności w porze nocnej.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Fakt korzystania z wyznaczonego przejścia, nie upoważnia pieszego do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu, a przede wszystkim jego życia i zdrowia. Od pieszego również wymagana jest szczególna ostrożność. Istotnym w tym twierdzeniu jest fakt, iż do większości potrąceń pieszych dochodzi na przejściach dla pieszych w szczególności znajdujących się w obrębie skrzyżowań oraz przy niewłaściwym poruszaniu się po jezdni lub poboczu (poza obszarem zabudowanym). Głównymi przyczynami wypadków spowodowanych przez pieszych są nieostrożne wejście na jezdnię, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym, czy wejście na jezdnię zza innego pojazdu lub przeszkody.

Fot. Redakcja Dz-ow.pl

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Dz-ow.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Dz-ow.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Dz-ow.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Dz-ow.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Dz-ow.pl
zamknij
okanuluj