Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Biznes i inwestycje

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Konsultacje z geodetą podczas budowy domu

Redakcja, 23.11.2015, 16:19

Geodeta to ważna postać w procesie budowy domu. W kręgach budowlanych istnieje powiedzenie, że geodeta jako pierwszy wchodzi na działkę i jako ostatni z niej schodzi.

← REKLAMA

Geodeta pojawia się w kilku kluczowych momentach budowy. Teoretycznie do każdego etapu można zatrudnić innego fachowca, który swoje obliczenia i spostrzeżenia zapisze w dzienniku budowy, ale warto jednak kontynuować współpracę z jednym geodetą, ponieważ jego znajomość działki, jej granic, jest pomocna w wielu momentach budowy.

Geodeta musi koniecznie posiadać stosowne uprawnienia, a zwłaszcza licencję oraz własną pieczątkę. Warto wybrać geodetę z polecenia, ponieważ fachowość działań ma w tym aspekcie duże znaczenie. Niektóre urzędy posiadają również do wglądu listę miejscowych specjalistów, w tym także geodetów. Dobrze, jeśli jest to osoba terminowa i gotowa zjawić się na budowie w razie potrzeby. Zdarza się bowiem, że bez wsparcia geodety nie można rozpocząć kolejnego etapu prac. Inwestor potrzebuje geodety, który z chęcią będzie współpracował również z architektem, który m.in. wskaże geodecie, jakie informacje i pomiary powinny znaleźć się na mapie.

Geodeta, który jest lokalnym ekspertem, ma możliwość znaleźć się na działce stosunkowo szybko, a dodatkowo jest na bieżąco z dokumentacją kartograficzną okolicznych gruntów.

Wykonanie mapy do celów projektowych

Kiedy inwestor zakupi już wybrany projekt domu i uzyska warunki zabudowy, przychodzi czas na pierwszą pracę geodety. Jest nią wykonanie mapy do celów projektowych. Zadaniem geodety jest zaznaczenie na mapie granic działki, jej otoczenie. Jeśli na działce inwestora lub też działce obok znajdują się zabudowania, takie informacje muszą również pojawić się na mapie do celów projektowych.

Mapa wraz ze wszystkimi niezbędnymi pomiarami trafia do wydziału geodezyjnego. Jeśli zostanie zaakceptowana, otrzymuje klauzulę z informacją, że może już służyć do celów projektowych.

Wytyczenie budynku

Kiedy projekt domu zostaje zatwierdzony i inwestor otrzymuje zgodę na rozpoczęcie budowy, kolejnym zadaniem geodety jest wytyczenie na działce budynku, oczywiście zgodnie z projektem zagospodarowania działki.

Wytyczając granice domu geodeta ustawia w ziemi znaki geodezyjne, które to mają na celu wskazanie głównych osi budynku, zarówno naziemnych, jak i podziemnych. Geodeta nanosi także charakterystyczne punkty domu i tzw. rapery- stałe punkty wysokościowe. Zaznacza również zarys ław fundamentowych.

Zaraz po zakończeniu prac związanych z wytyczeniem budynku na działce, geodeta musi wszystkie informacje skrupulatnie zapisać w dzienniku budowy. Rolą inwestora jest sprawdzenie, czy geodeta takiego wpisu dokonał. Szkice powstałe z wytyczenia budynku trafiają do inwestora lub od razu do kierownika budowy.

Zakończenie budowy

Koniec budowy domu oznacza dla geodety wykonanie geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej. Jej celem jest potwierdzenie zgodności wybudowanego domu z wcześniej dokonanym wytyczeniem geodezyjnym.

W momencie składania wniosku o uzyskanie pozwolenia na użytkowanie, należy do niego dołączyć mapę inwentaryzacyjną. Umieszcza się na niej wszelkie budynki, obiekty, które znajdują się na działce inwestora. Ich położenie musi być dokładnie określone przez geodetę.

Geodeta ma również swój wkład w tworzenie dokumentacji powykonawczej. Nanosi na mapę budynek i wszystko to, co w między czasie również powstało na działce, np. wiatę, altanę, czy garaż oraz przyłącze energetyczne, wodno-kanalizacyjne, czy gazowe. Oczywiście wszystkie zapisy i pomiary wykonane przez geodetę muszą znaleźć się w dzienniku budowy.

Najnowsze ogłoszenia

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@dz-ow.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2017 Wydawnictwo HUGO
zamknij
okanuluj