Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Biznes i inwestycje

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Na co zwracać uwagę kupując OC?

Redakcja, 28.01.2018, 22:35

Przed ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej nie ma ucieczki - trzeba je nabyć, jeśli tylko posiada się auto z polską tablicą rejestracyjną. Mimo to wielu kierowców nie ma świadomości, na co zwracać uwagę przy kupnie OC. Publikując poniższy artykuł, wychodzimy im naprzeciw i podpowiadamy, na czym się skupić przy wyborze polisy od odpowiedzialności cywilnej.

← REKLAMA

Czym jest i jak działa OC

O obligatoryjności ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej wie każdy, kto jest właścicielem pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Tę dość przykrą dla kierowców świadomość skutecznie pogłębiają podwyżki OC, które od 2-3 lat mają miejsce w Polsce. W efekcie tanie ubezpieczenie samochodu obecnie nie jest możliwe, właśnie ze względu na coraz dotkliwsze dla portfeli składki.

Z punktu widzenia ubezpieczonego kierowcy OC ma tylko jedną zaletę - uniemożliwia dochodzenie roszczeń przez poszkodowanych w razie spowodowania przez niego wypadku, kolizji czy stłuczki. Dzięki temu odszkodowanie za wyrządzone szkody jest wypłacane nie bezpośrednio przez samego sprawcę, lecz przez towarzystwo, w którym ma wykupione OC. W przypadku braku tej polisy należy się liczyć z wysokimi karami, a w razie spowodowania zdarzenia drogowego bez OC - z koniecznością wypłaty wysokiego odszkodowania z własnej kieszeni.

Liczy się tylko cena

OC ma to do siebie, że zawsze działa tak samo i oferuje jednolity zakres ochrony. Wynika to z faktu, że warunki polisy od odpowiedzialności cywilnej definiuje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Możliwość jej zmiany mają wyłącznie władze państwowe stanowiące prawo w Polsce.

Z powyższego wynika, że ubezpieczenie OC jest identyczne niezależnie od tego, za ile i w jakim towarzystwie się je wykupi. W praktyce nie ma bowiem żadnej różnicy pomiędzy najtańszą a najdroższą na rynku polisą od odpowiedzialności cywilnej. To z kolei sprawia, że przy wyborze OC istnieje wyłącznie jeden czynnik, który należy brać pod uwagę - jest nim oczywiście cena.

Dlatego pamiętaj, że kiedy zbliża się termin wygaśnięcia Twojego aktualnego OC lub gdy chcesz zakupić je po raz pierwszy, zawsze porównuj aktualne oferty na rynku. Koniecznie dowiedz się, które towarzystwo proponuje najniższą składkę i skorzystaj z jego usług. Nie zwracaj uwagę na renomę firmy, ponieważ z Twojego punktu widzenia nie odgrywa ono żadnej roli. Pamiętaj też, że tanie OC dla młodych kierowców kalkulator-oc-ac.auto.pl pozwoli Ci znaleźć w mgnieniu oka.

Fot. WP

Najnowsze ogłoszenia

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@dz-ow.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2020 Dz-ow.pl
zamknij
okanuluj