Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Dzierżoniów

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Radio marką Dzierżoniowa?

Redakcja, 13.12.2016, 21:45

Czytelnicy zamieścili 2 komentarze
2

Dzierżoniów? A... "Diora"... - takie skojarzenia nawet dziś w różnych częściach kraju nie dziwią, choć Zakładów Radiowych "Diora" nie ma od dawna. Ale pozostała w pamięci Polaków i sercach wielu dzierżoniowian. Dlatego miasto chce ją odświeżyć, uhonorować pamięć o zakładach i udokumentować historię polskiej elektroniki, realizując założenia projektu "Diora".

← REKLAMA

Projekt ma na celu wyodrębnienie swoistej marki miasta. Tak jak Toruń kojarzony jest z piernikami, Katowice ze Spodkiem, a Międzyzdroje z Aleją Gwiazd. Dzierżoniów ze swoją historią sięgającą XIII wieku ma bardzo wiele do zaoferowania turystom, ale to właśnie Diora jest wyjątkowym elementem charakteryzującym miasto. To wspólne wspomnienie mieszkańców, którzy ją tworzyli, a po jej upadku musieli zbudować swoją codzienność na nowo. Projekt ma angażować do wspólnych działań i zainteresować młode pokolenie dzierżoniowian historią miasta związaną z Diorą.

Na czym będzie polegał? Ma on przede wszystkim na celu stworzenie spójnej koncepcji wizualnej związanej z marką Diora i umieszczenie jej w przestrzeni miejskiej Dzierżoniowa. W różnych częściach miasta staną symbole związane z kultowymi już produktami "Diory". Będą to odlewy radioodbiorników na podobieństwo wrocławskich krasnali. Serię zapoczątkuje oczywiście Pionier - pierwszy polski radioodbiornik, wyprodukowany w roku 1948 właśnie w Dzierżoniowie.

Poszczególne przystanki autobusowe i słupy ogłoszeniowe, a nawet stojaki na rowery na terenie miasta zyskają nazwy różnych modeli produkowanego przez "Diorę" sprzętu. W Górach Sowich powstanie specjalna trasa turystyczna - "Szlak diorowski", a wjeżdżających do Dzierżoniowa powitają nowe witacze nawiązujące do produktów i logotypu Diory. Nie zabraknie też różnego typu gadżetów, także specjalnie dla kolekcjonerów. W mieście ma powstać również mural z historią "Diory".

Zwieńczeniem projektowych działań będzie powstanie nowoczesnego Muzeum "Diory". To właśnie tam znajdzie się nowe miejsce dla zgromadzonych dziś w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa radioodbiorników. To tam będzie można zobaczyć, w jaki sposób powstawał diorowski sprzęt i przekonać się, jak wielką rolę odegrała fabryka w życiu nie tylko dla dzierżoniowian, ale wszystkich Polaków.

Zarówno turyści, jak i młodsi mieszkańcy miasta, którzy sprzętu diorowskiego nie znają z autopsji, będą mieli okazję, by go zapoznać. Nie tylko w muzeum, ale również na wystawach i tablicach informacyjnych na przystankach i przy odlewach radiowych modeli. Będą mogli docenić tych, którzy tworzyli polską myśl technologiczną, przełamywali bariery, szukali nowych rozwiązań, przecierali ścieżki dla innowacyjnych pomysłów i nietuzinkowych idei.

Fot. UM Dz-ów

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (2)

 • ~gość_587 (IP: *.*.155.202), 13.12.2016, 22:55
  Bez przesady... Miasto mogło zająć się ratowaniem naszego przemysłu, a nie teraz czcić pamięć o nim. No ale tym łatwiej zająć się zza biurek.

  http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,9935
  Ciekawy artykuł o tym, jak "elyta" doprowadziła do upadku Diory.
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
  • ~gość_589 (IP: *.*.212.25), 22.12.2016, 19:37
   brawo
   0
   Jestem przeciw!
   Jestem za!
   Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Dz-ow.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Dz-ow.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Dz-ow.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Dz-ow.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@dz-ow.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2018 Wydawnictwo HUGO
zamknij
okanuluj