Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Dzierżoniów

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Smog – kto i jak może z nim wygrać?

Redakcja, 27.02.2017, 15:39

Czytelnicy zamieścili 3 komentarze
3

Na początek kilka faktów. Smog dotyczy nas wszystkich i to my go tworzymy. Jest poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia, można go jednak pokonać. By tak się stało konieczne jest spełnienie kilku kluczowych warunków. Zobacz co miasto i mieszkańcy Ziemi Dzierżoniowskiej mogą zrobić, by smog nie wracał do nas każdej zimy.

← REKLAMA

Na jego tworzenie największy wpływ ma spalanie węgla w starych piecach. Najgorsze co możemy sami sobie zrobić, to palenie węglem o najniższym standardzie. Ogrzewanie dobrej jakości węglem wcale nie musi być znacznie droższe, bo gorszej jakości węgla musimy zużyć znacznie więcej. Warto to sprawdzić.

O spalaniu odpadów wciąż niestety trzeba przypominać. To najprostsza droga do raka i innych chorób. Jeśli ktoś ma na to ochotę, to bardzo proszę, pamiętajmy jednak, że nie jesteśmy samotnymi wyspami. W ostatnim czasie, kiedy o smogu słyszymy bardzo często, pozytywną informacją jest coraz mniejsza akceptacja dla takich zachowań.

Problemu smogu nie da się rozwiązać w pojedynkę. Muszą się z nim zmierzyć władze krajowe, samorządy, w naszym przypadku samorządy i mieszkańcy Ziemi Dzierżoniowskiej. To niezbędne ze względu na nasze bliskie sąsiedztwo i szczególne położenie w kotlinie.

Co Dzierżoniów robi by walczyć ze smogiem?

Nie udaje - nie marginalizujemy tego problemu i stąd poniższe działania.

Program Małych Ulepszeń - kreowanie takich programów jest teraz w modzie i na czasie. PMU w Dzierżoniowie jest realizowany od kilkunastu lat. Umożliwia on mieszkańcom sięgnięcie po dopłatę do wymiany pieca węglowego na bardziej ekologiczny. Dzięki temu w Dzierżoniowie jest co najmniej 350 pieców węglowych mniej. Wielu mieszkańców wykonało taka inwestycję bez sięgania po wsparcie miasta.

Kontrole Straży Miejskiej - na samym początku budziły kontrowersje. Dziś mieszkańcy odwiedzani przez strażników przyjmują taką wizytę najczęściej ze zrozumieniem. Nasi strażnicy mają uprawnienia umożliwiające kontrolę prywatnych nieruchomości pod kątem źródła wytwarzania ciepła. W minionym roku takich interwencji było 118. W pięciu przypadkach strażnicy nałożyli mandaty na kwotę 900 zł. W tym roku takie kontrole są jednym z głównych priorytetów dla strażników. Uwaga, w tej kwestii strażnicy w uzasadnionych przypadkach będą już raczej karać finansowo niż tłumaczyć, ze tak nie można. Przy podejrzeniu spalania odpadów wystarczy skontaktować się ze strażą miejską (tel.; 74 645 08 88, 504 259 859), która zobowiązana jest do przeprowadzenia kontroli.

Termomodernizacja obiektów miejskich - żaden obiekt publiczny należący do miasta nie ma pieca węglowego. Z prawie czterdziestu należących do miasta budynków użyteczności publicznej termomodernizację trzeba wykonać jeszcze w kine, Przedszkolu Publicznym nr 2, Szkole Podstawowej nr 6 i w Zespole Gimnazjów nr 3.

Edukacja ekologiczna - prowadzona jest w przedszkolach i szkołach należących do miasta. Osobom dorosłym staramy się zwracać uwagę m.in. na problem spalania trawy i liści. To także ma olbrzymie znaczenie dla jakości powietrza.

Sprzątanie po zimie - tak zwane wtórne zapylenie ma również wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy. Od tego roku miasto zlecając takie prace zaznacza, że mają być one prowadzone mechanicznie "na mokro". Do tego jednym z obowiązków straży miejskiej jest kontrola wyjazdów z budów (obowiązkiem inwestora jest dbanie aby wyjeżdżające z placu budowy auta i maszyny nie brudziły drogi).

W kolejnej informacji przedstawimy propozycję nowych działań planowanych przez miasto.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (3)

 • ~gość_593 (IP: *.*.207.63), 02.03.2017, 12:27
  Kupno dzisiaj polskiego węgla to istna rosyjska ruletka. Polski węgiel jest przeciętnie bardzo zasiarczony i niezbyt kaloryczny. U tego samego sprzedawcy co nowa dostawa to istny totolotek. Raz lepszy, raz gorszy i za te same pieniądze. A jak kupowałem droższy, ten niby bardziej kaloryczniejszy to różnicy jakoś nie widziałem. Wiem, co piszę, bo do niedawna używałem pieca na ekogroszek. Jednym słowem szkoda nerwów. Od dwóch lat mam piec na pelet Mini Bio Luxury. I nie żałuję. Palenie w nim to niebo a ziemia i duży przeskok, jak paliłem wcześniej ekogroszkiem. Pelet przynajmniej ma gwarancję klas jakości (A1,A2,B), nie to co nasz węgiel. I jak teraz kupuję pelet, to przynajmniej wiem za co tak naprawdę płacę.
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_594 (IP: *.*.159.19), 03.03.2017, 10:09
  Problem smogu istnieje u nas już od kilkunastu lat i nie jest robione tak naprawdę nic, żeby zmniejszyć skutki smogu lub przynajmniej go ograniczyć . Unia Europejska zobowiązała się do redukcji emisji CO2 co najmniej o 20% do roku 2020, stąd wszystkie urządzenia grzewcze dopuszczone do sprzedaży (w tym Polsce również) będą musiały posiadać certyfikat Ecodesign, dający gwarancję najwyższej jakości urządzeń grzewczych. Polska jest największym w Europie producentem kotłów na węgiel i będzie je tak długo produkować jak będzie na nie popyt. Mówię tu głównie o kotłach trzeciej klasy, w których można palić również odpady i śmieci (Polak mądry, niczego przecież nie zmarnuje, bo po co płacić za wywóz śmieci jak je można spalić w piecu, a jakie oszczędności w kieszeni ). Regulacja prawna będzie dopuszczać do sprzedaży jedynie kotły piątej kasy. Ma to doprowadzić do wzrostu popularności odnawialnych źródeł energii. A kotłów na węgiel piątej klasy u nas w ogóle nie ma! ZONK Ale nikt o tym głośno nie mówi. Cichosza Europa Zachodnia już dawno wprowadziła u siebie klasyfikację jakości węgla kamiennego. Ale Polska, w dalszym ciągu odkłada to w czasie i każdy kolejny rząd zamiata do pod dywan. Pytanie DLACZEGO??? Na krajowy rynek trafia węgiel bardzo różnej jakości, bowiem opał przed opuszczeniem kopalni nie jest poddany jakimkolwiek badaniom O_O Gdyby była u nas taka normalizacja węgla to tylko nieliczne kopalnie mogłyby go produkować i wprowadzać do obrotu.
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
 • ~gość_602 (IP: *.*.120.173), 14.11.2017, 16:06
  Prawda jest taka, ze Gminy i Wojewodztwa dofinansowuja nawet 85% do OZE wiec osoba fizyczna tak naprawde nie wiele doplaca do calego biznesu. Powiat Dzierzoniow jak i Gminy podlegajace, nie maja w planach takich dofinansowan, po prostu sie nie chce, Naglosnia ze dolozyli 2 czy 3 do piecow ktore mniej kopca ale to jest max. Powini brac przyklad z Gmin graniczacych z nami, jak Lewin, Bardzo itd. Mogl bym wymieic wszystkie dookola i kazda dofiansowania do OZE bedzie posiadala. Ale niestety nie u nas :DDD
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Dz-ow.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Dz-ow.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Dz-ow.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Dz-ow.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@dz-ow.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2018 Wydawnictwo HUGO
zamknij
okanuluj