Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Dzierżoniów

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Przyjaźń z Węgrami

Redakcja, 23.03.2017, 19:36

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

"Polak, Węgier - dwa bratanki" - to powiedzenie znane jest wszystkim. W Dzierżoniowie z poziomu ogólnokrajowego polsko-węgierska przyjaźń została przeniesiona na grunt lokalny. We wrześniu 2015 r. miasto podpisało umowę partnerską z węgierskim Hajdúszoboszló. 23 marca, w Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, na Rondzie Węgierskim zawisły węgierskie flagi, a iluminacja ratusza rozbłysła barwami węgierskiej flagi.

← REKLAMA

Hajdúszoboszló to uzdrowisko i miejscowość turystyczna w północno-wschodniej części Wielkiej Niziny Węgierskiej, w odległości 200 km na wschód od Budapesztu oraz 20 km na południowy zachód od Debreczyna. Nazywane jest stolicą rekreacji. Jego największą atrakcją jest ośrodek rekreacyjny ze słynnym SPA, plaża, aquapark i kompleks Aqua-Palace.

Przekonała się o tym już Miejska Orkiestra Dęta, Towarzystwo Miast Partnerskich Dzierżoniowa, a także dzierżoniowscy seniorzy i młodzież z Młodzieżowej Rady Miasta. Partnerzy z Węgier złożyli rewizytę, gdy w ubiegłym roku rondu u zbiegu ulic Daszyńskiego i Piłsudskiego nadawana była nazwa Rondo Węgierskie. Hajdúszoboszló zostało jednym ze sponsorów dzierżoniowskiej Lechii. Przedstawiciele obu miast uczestniczą w ważnych uroczystościach i wydarzeniach organizowanych przez partnera. W tym roku Hajdúszoboszló odwiedzi dzierżoniowski oddział Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Oba miasta planują współpracę na wielu polach, nie tylko turystyki, ale także organizacji pozarządowych i na niwie kulturalnej. Przewidziana jest realizacja wspólnych projektów i pozyskiwanie środków zewnętrznych.

23 marca każdego roku obchodzony jest Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Święto to zostało ustanowione 12 marca 2007 przez węgierski parlament, analogiczną uchwałę 16 marca 2007 roku podjął przez aklamację Sejm RP. Już po raz jedenasty dzień ten świętowany jest na poziomie głów państw. A w Dzierżoniowie także na gruncie lokalnym. Stąd specjalnie na ten dzień przygotowana iluminacja ratusza w narodowych barwach Węgier i flagi na Rondzie Węgierskim.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Dz-ow.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Dz-ow.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Dz-ow.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Dz-ow.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@dz-ow.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2018 Wydawnictwo HUGO
zamknij
okanuluj