Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Łagiewniki

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Bezpłatna alternatywa dla podpisu elektronicznego

Redakcja, 11.02.2015, 22:04

Elektronicznie sprzed ekranu komputera załatwiamy dziś wiele spraw - wygodnie i bez wychodzenia z domu. Kupujemy w sieci, zakładamy konta, robimy przelewy. Pora na kolejny krok - profil zaufany, czyli bezpłatną alternatywę dla podpisu elektronicznego. Dzięki niemu można załatwić niektóre sprawy administracyjne drogą elektroniczną. Punkt potwierdzenia profilu zaufanego powstał m.in. w dzierżoniowskim Urzędzie Miasta.

← REKLAMA

Taki profil działa podobnie, jak odręczny podpis - identyfikuje osobę, która go wykorzystuje. Dzięki profilowi zaufanemu obywatel może załatwić sprawy administracyjne drogą elektroniczną, bez konieczności wychodzenia z domu, 24 godziny na dobę, z dowolnego miejsca. W ten sposób można np. założyć firmę przez internet czy sprawdzić składki ZUS.

Od komercyjnego podpisu elektronicznego profil zaufany odróżnia ograniczenie zastosowania go do platformy ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej), a jednym z warunków uzyskania profilu zaufanego jest posiadania skrzynki na platformie ePUAP. Można ją założyć tutaj. Wystarczy wpisać swoje dane osobowe, numer PESEL, adres poczty elektronicznej, wybrany login i hasło.

Od wielu lat podejmowane są działania zmierzające do informatyzacji usług świadczonych przez jednostki samorządu terytorialnego. UM w Dzierżoniowie przystąpił do projektu "Innowacyjne e-usługi za pomocą Zintegrowanego Systemu Informatycznego Powiatu Dzierżoniowskiego" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Realizacja tego projektu ma wpłynąć na wzrost wykorzystania elektronicznych usług publicznych.

Nasi klienci mając profil zaufany, mogą się już zwrócić do urzędu na formularzu ogólnym platformy ePUAP w każdej sprawie. Niebawem będą też wybrać jeden z gotowych formularzy przygotowanych dla usług świadczonych przez UM. Złożenie formularza na platformie elektronicznej i podpisanie profilem zaufanym jest tożsame ze złożeniem wniosku papierowego podpisanego odręcznie.

Liczba e-usług będzie systematycznie rosnąć. Docelowo w UM w Dzierżoniowie będzie można złożyć:

  • wniosek o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości,
  • wniosek o wykup lokalu mieszkalnego,
  • wniosek o wydanie wypisu i wyrysu na podstawie danych z rejestru miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego,
  • wniosek o wydanie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego,
  • wniosek o uzgodnienie lokalizacji reklamy (w ciągu drogi gminnej i na obiekcie będącym własnością gminy),
  • wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów,
  • wniosek o nadanie numeru porządkowego dla nieruchomości.

Podręczniki instrukcje użytkowania

Więcej o profilu zaufanym

Przeczytaj jak jeszcze w styczniu 2014 r. wyglądały:
Urzędy i mejle

Fot. UM Dzierżoniów

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Dz-ow.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Dz-ow.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Dz-ow.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Dz-ow.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2022 Dz-ow.pl
zamknij
okanuluj