Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Niemcza / Kultura i rozrywka

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Folklorystyczny jubileusz

Redakcja, 29.06.2016, 10:49

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

XV Dolnośląski Przegląd Zespołów Folklorystycznych im. ks. dr. Jana Dzierżona oraz II Dolnośląskie Święto Czereśni odbyły się 26 czerwca w wojsławickim Arboretum. Gwiazdą jubileuszowego przeglądu był Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny.

← REKLAMA

Na przestrzeni 14 edycji przeglądu na scenie zaprezentowało się 90 zespołów z terenu Dolnego Śląska, co stanowi około 1.800 osób. W pierwszych edycjach podczas przeglądu występowało po 10 zespołów, ale zainteresowanie imprezą z roku na rok sukcesywnie wzrastało.

Niewątpliwą gwiazdą wieczoru był ZPiT Śląsk, ale nie można pominąć dwóch wcześniejszych świetnych koncertów. Bielawski Zespół Pieśni i Tańca Poloneziaki ze Spółdzielczego Centrum Kultury zebrał niemałe brawa, podobnie jak Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Jedliniok działający przy Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Oba zespoły zaprezentowały bardzo wysoki poziom. Trzy niepowtarzalne koncerty udowodniły, że muzyka, taniec i stroje ludowe mogą zachwycić i porwać publiczność.

Czerwcowa niedziela upłynęła nie tylko w jubileuszowym nastroju. Wojsławickie Arboretum zaproponowało mieszkańcom także II Dolnośląskie Święto Czereśni. Wielu gości ogrodu rwało czereśnie wprost z drzew i degustowało je na miejscu. W ramach tej imprezy zorganizowany został także II Powiatowy Konkurs "Czereśniowe Strachy". Do rywalizacji zgłoszono dziesięć strachów. Po burzliwych obradach jurorzy zwycięzcą ogłosili Karol Cosia z Zespołu Gimnazjów nr 3 w Dzierżoniowie. Drugie miejsce zdobyła praca zbiorowa wykonana przez uczniów klasy Vb ze Szkoły Podstawowej w Niemczy, a trzecie - Jakub Ciołko ze Szkoły Podstawowa w Piławie Dolnej. Wyróżnienie odebrała Justyna Kozioł ze Szkoły Podstawowej w Piławie Górnej. Swoje zdanie na temat strachów mogli też wyrazić odwiedzający ogród i ci przychylili się do werdyktu jurorów także przyznając nagrodę publiczności strachowi Karola Cosia.

Przed południem o najważniejszych chorobach i szkodnikach czereśni oraz o tym, jak się ich pozbyć opowiedział podczas wykładu dr Janusz Mazurek. Natomiast przez cały dzień trwał kiermasz roślin ogrodowych.

Organizatorami imprezy byli Wydział Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie oraz Arboretum w Wojsławicach.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Dz-ow.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Dz-ow.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Dz-ow.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Dz-ow.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@dz-ow.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2020 Dz-ow.pl
zamknij
okanuluj