Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Pieszyce

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Gmina miejsko-wiejska się opłaca

Redakcja, 13.11.2016, 18:58

Ponad 1,6 mln zł pozyskała gmina Pieszyce w ostatnich miesiącach na przebudowę dwóch dróg gminnych. Dofinansowanie zostanie przeznaczone na wykonanie II etapu przebudowy ul. Stawowej na obszarze wiejskim, a także na przebudowę drogi pomiędzy Piskorzowem a Rościszowem, tzw. "Dorotkę".

← REKLAMA

- Wraz z dniem 1 stycznia 2016 roku Gmina Pieszyce zmieniła status z gminy miejskiej na miejsko - wiejską. Dzięki temu możemy korzystać ze środków finansowych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - komentuje Dorota Konieczna-Enozel, burmistrz miasta i gminy Pieszyce. - Oczywiście musimy zapewnić wkład własny, ale dzięki temu stosunkowo niewielkim kosztem możemy przeprowadzić znaczące inwestycje - dodaje.

Za nami pierwszy etap przebudowy ulicy Stawowej w Pieszycach (na obszarze miejskim), który kosztował blisko 326 000 złotych. Gmina Pieszyce otrzymała na ten cel dofinansowanie w wysokości 150 000 zł z Funduszu Pomocy Rozwojowej Województwa Dolnośląskiego. W drugim etapie wyremontowanych zostanie kolejnych 700 metrów nawierzchni drogi, co kosztować będzie ok. 500 000 zł, z czego 320 000 zł pochodzi z PROW-u, a 180 000 zł dofinansuje gmina.

Urząd ogłosił też przetarg na przebudowę drogi pomiędzy Piskorzowem a Rościszowem, w którym udział wzięło dziesięciu oferentów. Po zapoznaniu się z ofertami przetarg wygrała firma Skanska. Prace związane z realizacją sieci wodociągowej rozpoczną się w marcu 2017 r., natomiast prace drogowe potrwają do końca lipca 2017 r. Koszt tego zadania wyceniono na blisko 1 600 000 zł. Na realizacje tego zadania Gmina Pieszyce pozyskała dofinansowanie z PROW-u na 1 000 000 zł, resztę kwoty dołoży z własnego budżetu.

Kolejne zrealizowane już zadanie to zagospodarowanie skweru w Kamionkach, na które gmina otrzymała dotację 30 000 zł z budżetu województwa dolnośląskiego w ramach konkursu "Odnowa Dolnośląskiej Wsi". Skwer zlokalizowany naprzeciw Muzeum Regionu Sudety w Kamionkach zyskał na estetyce i funkcjonalności. Wykonano nawierzchnię z kostki i kruszywa, ustawiono ławki i stoły, stację naprawczą dla rowerów oraz drobne przyrządy do gier dla dzieci. Całość prac związanych z przygotowaniem skweru dla turystów i mieszkańców to koszt 78 474 zł.

Otrzymanie dofinansowań było możliwe dlatego, że od 1 stycznia 2016 roku miejscowości takie jak Kamionki, Rościszów, Piskorzów i Bratoszów stały się wsiami, a nie jak do tej pory należały do gminy miejskiej. Teraz dzięki temu z programu "Odnowa Wsi Dolnośląskiej" gmina może pozyskiwać fundusze nie tylko na działania promocyjne, ale także właśnie na inwestycje.

Urzędnicy przygotowują również kolejny wniosek o dotację z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 na łączną kwotę 1 600 000 złotych. Są to dwa projekty dotyczące budowy przydomowych oczyszczalni ścieków na obszarach wiejskich, a także budowy wodociągu w Rościszowie i Piskorzowie. Wniosek dotyczy 59 indywidualnych oczyszczalni przydomowych w Kamionkach, Rościszowie i Piskorzowie oraz oczyszczalni dla Osiedla Słonecznego w Rościszowie, a także budowy wodociągu w Rościszowie (2400 mb wodociągu na odcinku do nr Rościszów 60) i w Piskorzowie (530 mb wodociągu i 12 szt. przyłączy wody).

Fot. UMiG Pieszyce

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Dz-ow.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Dz-ow.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Dz-ow.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Dz-ow.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@dz-ow.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2022 Dz-ow.pl
zamknij
okanuluj