Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Powiat

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Męskie zawody w kobiecym wydaniu

Redakcja, 22.09.2015, 17:05

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Kobiety na traktory! To hasło z minionej epoki coraz częściej ma pozytywne odzwierciedlenie w obecnej rzeczywistości. Bo kobiety żadnej pracy się nie boją! W kursach na operatorów wózków widłowych czy spawaczy organizowanych przez dzierżoniowski PUP coraz częściej udział biorą właśnie kobiety.

← REKLAMA

To kobiety pracujące były tematem konferencji "Firma przyjazna kobietom", która odbyła się 18 września w Dzierżoniowie. Konferencję zorganizowało Centrum Aktywizacji Społecznej i Fundacja Manufaktura Inicjatyw.

Kobiety biznesu i polityki oraz panie pracujące w zawodach typowo męskich rozmawiały podczas spotkania o przedsiębiorczości kobiet, o ich roli na rynku pracy i trudnościach, na jakie napotykają podczas swojego rozwoju zawodowego.

W konferencji wzięły udział m.in.:

  • wicedyrektorka PUP-u w Dzierżoniowie Monika Zawilak,
  • prezes Banku Spółdzielczego Elżbieta Nowakowska-Akkermans,
  • burmistrz Pieszyc Dorota Konieczna-Enozel,
  • właścicielka firmy reklamowej DiART Diana Kaczyńska,
  • strażniczka miejska Małgorzata Jarzynka-Oleksy,
  • przedstawicielki Centrum Aktywizacji Społecznej: Alina Lorek, Natalia Baran i Anna Pawlus,
  • a także kobiety pracujące w zawodach uznawanych za męskie, które uczestniczyły w sesji fotograficznej do kalendarza promującego właśnie kobiety w męskich zawodach.

Kobiety w zawodach uznawanych za męskie

Kobiety dziś całkiem dobrze radzą sobie na rynku pracy, coraz częściej zajmują eksponowane stanowiska - zarówno w biznesie, jak i w polityce, często pracują też w zawodach uznawanych za męskie i są w tym świetne.

Podczas konferencji przedstawiono panie, które np. w ramach projektu wzięły udział w szkoleniu z obsługi wózków widłowych. Zaprezentowano też m.in. wyniki ankiet dotyczących zatrudniania kobiet w zawodach typowo męskich. Wynika z nich, że generalnie pracodawcy nie widzą przeszkód w zatrudnianiu kobiet na męskich stanowiskach, jedyna przeszkoda, jakiej czasami upatrują, to mniejsza siła fizyczna. W porównaniu do pracowników (mężczyzn), pracownice (kobiety) pracujące w zawodach typowo męskich cechują się:

  1. większą sumiennością i samodzielnością,
  2. wyższymi kompetencjami,
  3. ale niestety zdecydowanie mniejszą wytrzymałością i sprawnością fizyczną.

Rób to, na co masz ochotę

Podczas panelu dyskusyjnego poświęconego roli kobiet na rynku pracy oraz rozwiązaniom wspierającym ich aktywizację, rozmawiano o tym, co można zmienić, aby kobiety jeszcze pełniej mogły się realizować.

Wcześniej jednak Diana Kaczyńska, nie tylko businesswoman, właścicielka firmy, ale też inicjatorka działań promujących przedsiębiorcze panie. Sama pracowała w sektorze budżetowym i prywatnym, ale nie awansowała. Stwierdziła, więc, że sama sobie będzie szefem i od 5 lat z sukcesem prowadzi własną firmę. Początki były pełne wyrzeczeń, pracowała bez wytchnienia, nie miała urlopu, ale wiedziała, że już za chwilę to poświęcenie zaprocentuje.

Co istotne, kobiety businesswoman z Polski są na 7. miejscu w Europie pod względem przedsiębiorczości. Niektóre prowadzą firmy w domach, ich narzędzia pracy to laptop i smartfon, to w dzisiejszym świecie wystarcza, aby z sukcesem prowadzić biznes. Potrzeba jednak do tego odwagi! Na szczęście kobiety zaczynają się wspierać i to jest budujące.

Znaleźć swoje "ja" i robić to co kocham

Podczas panelu dyskusyjnego panie miały podobne wnioski. Wicedyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy Monika Zawilak stwierdziła, że w kobietach musi nastąpić zmiana myślenia. Potrzebne są im szkolenia z zakresu asertywności, z budowania pewności siebie, bo tylko gdy odkryją swoje "ja", świadome swojej wartości będą czuły się pewnie w każdym zawodzie.

- Niech kobiety robią to, w czym są dobre, bez względu na to czy to damski czy męski zawód, bo pracodawcy doceniają tych, którzy kochają swoją pracę - podkreślała pani wicedyrektor.

Burmistrz Pieszyc Dorota Konieczna-Enozel stwierdziła, że kobiety powinny same wybrać, co chcą robić, nie zaś ulegać stereotypom. Jeśli chcą być tzw. matkami-polkami prowadzącymi dom - niech będą, ale jak szybko po urodzeniu dziecka chcą wrócić do pracy - to niech mają taką możliwość.

- Niech mają szansę wrócić do pracy na pół etatu, albo pracować zadaniowo - wtedy kiedy mają na to czas. Dziś wiele prac można wykonywać zdalnie - mówiła pani burmistrz.

Firma przyjazna kobietom

Podczas konferencji przedstawiono też częściowe wyniki konkursu "Firma przyjazna kobietom". Pierwsze miejsce przyznano firmie HITACHI, która zatrudnia same kobiety, drugie miejsce zajął Zakład Doskonalenia Zawodowego, a trzecie miejsce poznamy na Gali Dzierżoniowskich Prezentacji w październiku.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Dz-ow.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Dz-ow.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Dz-ow.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Dz-ow.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Dz-ow.pl
zamknij
okanuluj