Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Powiat

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Pieniędzy publicznych wydawanie

Redakcja, 08.11.2015, 23:02

Do artykułu dołączona jest fotogaleria
Czytelnicy zamieścili 1 komentarz
1

Dziennikarze portalu Dz-ow.pl postanowili zadać identyczne pytania, dwóm instytucjom mocno związanym ze Szpitalem Powiatowym w Dzierżoniowie, na temat likwidacji oddziału ortopedii, sensu jego otwarcia w 2012 roku oraz określonych stawek i kontraktu na prowadzenie ortopedii. Odpowiada - NFZ i Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie. Publikujemy również tabelę z wartościami kontraktu dla szpitala w zakresie ortopedii i traumatologii ruchu.

← REKLAMA
 1. Po co w ogóle zrealizowano pomysł otwarcia oddziału ortopedycznego w szpitalu w 2012 roku, skoro NFZ proponuje niewystarczające stawki na jego prowadzenie?
 2. Czy nie można było przewidzieć, że oddział stanie się nierentowny w utrzymaniu, bazując chociażby na propozycjach finansowych z NFZ i szacując koszta prowadzenia szpitalnych oddziałów?
 3. A może przez te 3 lata stawki określone przez Narodowy Fundusz Zdrowi uległy tak znaczącym zmianom, których nie można było przewidzieć i w efekcie ciągle "młody" oddział ortopedii trzeba zlikwidować, gdyż mógłby narazić stabilność i płynność finansową całego szpitala?

Joanna Mierzwińska, Rzecznik Prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia we Wrocławiu:

- Kontrakt w zakresie ortopedii i traumatologii ruchu w Dzierżoniowie z roku na rok był coraz większy, dodatkowo warto zauważyć że wszystkie świadczenia zdrowotne w ramach lecznictwa szpitalnego finansowane są w ramach tak zwanego systemy: jednorodne grupy pacjentów. System i wycena świadczeń zdrowotnych w ramach JGP obowiązuje w całym kraju od 2008 roku. Niezależnie gdzie pacjent trafi do szpitala każda placówka szpitalna dostanie tyle samo pieniędzy z Funduszu. NFZ nie może i nie chce oceniać dlaczego jednemu szpitalowi opłaca się mieć w swojej strukturze oddział ortopedii - drugiemu nie. NFZ jest płatnikiem świadczeń zdrowotnych, oznacza to, że Fundusz nie utrzymuje szpitali, tym bardziej konkretnego oddziału, w kompetencjach Funduszu nie leży decyzja o otwarciu oddziału w szpitalu, Fundusz nie jest także organem założycielskim dla szpitala. NFZ również nie posiada informacji o ponoszonych kosztach przez szpital na utrzymanie oddziału ortopedii i traumatologii ruchu. Decyzja o utworzeniu w strukturach szpitala konkretnego oddziału zawsze należy do dyrektora szpitala oraz organu założycielskiego, w tym przypadku jest nim Starostwo Powiatowe.

Kontrakt dla zakresu ortopedia i traumatologia narządu ruchu - hospitalizacja Szpitala Powiatowego w Dzierżoniowie:

RokPoczątkowa wartość kontraktuWartość kontraktu*
Zmiana wartości kontraktu w danym rokuWykonanie*
2012525 876525 8760,00%653 780
20131 675 8042 174 38029,75%2 397 741
20141 925 1442 658 86438,11%2 753 580
20152 608 2682 608 7880,02%1 963 837
zmiana wartości kontraktu 2015/2012396%

* dla roku 2015 podano wartość kontraktu oraz wykonanie na dzień 17.09.2015

Renata Pilśniak, Rzecznik Prasowy Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie:

- Decyzję o otwarciu ortopedii mimo braku wystarczającego finansowania podjął poprzedni prezes Dariusz Brzeziński, który obecnie nie pracuje w szpitalu. Prawdopodobnie kierował się optymistycznym założeniem, że NFZ podniesie wartość umowy. Podstawą do takiego założenia mógł być fakt, że spośród 20 oddziałów ortopedycznych w województwie dolnośląskim oferujących ten sam zakres hospitalizacji szpital w Dzierżoniowie miał na ortopedię najniższy kontrakt - większość pozostałych szpitali z oddziałami ortopedycznymi posiada ten kontrakt na poziomie od 5 do 12 mln złotych. Niestety, zwiększenie kontraktu szpitalnego stało się obecnie niemożliwe. Nie pozwalają na to przepisy znowelizowanej niedawno ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, które wprowadzają zasadę równego traktowania wszystkich świadczeniodawców biorących udział w konkursie ofert w obrębie kontraktu. Zwiększenie wartości jednego kontraktu musiałoby nieść za sobą zwiększenie wartości kontraktów wszystkich świadczeniodawców w województwie dolnośląskim, w tej samej wysokości.

Zobacz: List otwarty do Mieszkańców Powiatu Dzierżoniowskiego - w sprawie likwidacji oddziału ortopedycznego

Przeczytaj także:
Szpitalne trudne sprawy!

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (1)

 • Zobacz profil użytkownika online
  online, 19.12.2015, 01:46
  Z tym to zawsze mają problem
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Dz-ow.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Dz-ow.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Dz-ow.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Dz-ow.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@dz-ow.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2022 Dz-ow.pl
zamknij
okanuluj