Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Powiat

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę

Co czyta młodzież?

Redakcja, 28.12.2016, 21:26

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Pięć szkół - ZS nr 1, ZS nr 2, ZS nr 3 i II LO w Dzierżoniowie oraz ZS w Pieszycach - skorzystało z pieniędzy przyznanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020. Dzięki pozyskanym w połowie roku środkom szkolne biblioteki wzbogaciły się o blisko 3300 książek.

← REKLAMA

Woluminy, które pojawiły się na bibliotecznych regałach, to nie podręczniki, ale beletrystyka, poradniki, biografie czy pozycje popularnonaukowe. Wymieniona została także część zużytych już lektur szkolnych. O tym jakie książki zostaną zakupione decydowali sami uczniowie, rodzice czy grono pedagogiczne. Jednak decydujący głos mieli uczniowie, którzy najbardziej chcieli móc czytać książki fantasy, a ponadto kryminały i powieści sensacyjne. Co ciekawe, we wszystkich szkołach młodzież interesowała się biografiami znanych ludzi, głównie sportowców.

- Nim zamówiliśmy książki, wszystkie zaproponowane tytuły przeanalizowaliśmy i otrzymaliśmy akceptację Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego - wyjaśnia bibliotekarka w II LO w Dzierżoniowie Dorota Olszewska.

- Do naszej szkoły uczęszczają uczniowie, którzy postanowili zdobyć konkretny zawód, dlatego dużym zainteresowaniem cieszyły się książki o tematyce kulinarnej, a także motoryzacyjnej - stwierdza Joanna Niemiec, bibliotekarka z ZS nr 2 w Dzierżoniowie. - Uczniowie ponadto chcieli pozycje z dziedziny sportowej, ale także książki z poezją, bo biorą udział w konkursach czy wieczorkach poetyckich - dodaje.

- Nasi uczniowie często wyjeżdżają na zagraniczne wymiany i chcą szlifować język angielski, dlatego poprosili mnie o książki w tym właśnie języku. Zakupiliśmy więc serię takich powieści - mówi Alicja Matyjas, bibliotekarka w ZS nr 3 w Dzierżoniowie.

Szkoły zaopatrzyły się również w audiobooki, o które prosili uczniowie, a także o książki drukowane większą czcionką, co ułatwia czytanie osobom z wadami wzroku.

Spośród polskich pisarzy zainteresowaniem cieszą się książki: Piekary, Pilipiuka, Sapkowskiego, Ćwieka, Bondy czy Rosiek. Z zagranicznej literatury uczniowie chętnie sięgają po serie: "Gra o tron", "Niezgodna", "Metro". Natomiast w ZS w Pieszycach, gdzie z biblioteki korzystają głównie gimnazjaliści wciąż popularna jest seria o Harrym Potterze. W ZS nr 3 w plebiscycie na najpopularniejszą książkę wygrali "Chłopcy" Jakuba Ćwieka.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, to nie tylko wzbogacenie księgozbioru bibliotek szkolnych. To także cały szereg działań, które szkoły podjęły. Oczywiście w każdej placowce książki zostały wyeksponowane na regałach, a także były prezentowane uczniom na stronach internetowych lub bezpośrednio w klasach. Ponadto szkoły wzięły udział w "Biciu rekordu w czytaniu" czy Narodowym Czytaniu "Quo Vadis". Nie obyło się bez licznych konkursów, które wymagały od uczniów poszerzenia swojej wiedzy z literatury. W ZS nr 2 uczniowie przygotowywali potrawy według regionalnych przepisów zawartych w nowo zakupionych książkach. Uczniowie ZS nr 1 spotkali się z pisarzem Stanisławem Srokowskim, a także Anną Grużlewską, która wydała niedawno książkę o historii społeczności żydowskiej w naszej okolicy. W ZS nr 3 uczniowie przygotowali żywe obrazy ilustrujące znane książki. Zostały one sfotografowane, a w ostatecznym rezultacie powstanie z nich kalendarz. W Pieszycach odbył się konkurs na piękne czytanie "Legend Gór Sowich". Najlepsi uczniowie nagrali audiobooka pod tym samym tytułem. W II LO także zorganizowano wiele konkursów, ale tu pojawiła się jeszcze jedna ciekawa inicjatywa.

- Wszyscy nauczyciele wypożyczyli książki wskazane przez uczniów i przeczytali je - mówi dyrektorka szkoły Marzena Kudra. - Oczywiście dyskutowaliśmy na ich temat między sobą, ale także jest to wspaniała płaszczyzna do rozmów z uczniami - podkreśla.

Zakup książek i przeprowadzenie wskazanych działań miały zostać zrealizowane do końca bieżącego roku. Zainteresowanie uczniów przerosło jednak wszelkie oczekiwania. Na niektóre pozycje uczniowie zapisują się w kolejce. Książki czytają, recenzują i zamieszczają recenzje na stronach internetowych lub facebooku. Do bibliotek zagląda coraz więcej osób. Dlatego szkoły zgodnie stwierdzają, że wiele z działań będą kontynuować w kolejnym półroczu szkolnym.

Powiat Dzierżoniowski na zakup nowych książek do szkolnych bibliotek otrzymał 52.000 zł. Do otrzymanej kwoty dołożył jeszcze 13000 zł. Biblioteki w II LO, Technikum nr 1 w ZS nr 1, ZSZ nr 2 w ZS nr 2 i Technikum nr 3 w ZS nr 3 otrzymały po 15000 zł, oprócz biblioteki w Gimnazjum w ZS w Pieszycach, która dostała 5000 zł. W minionych latach do bibliotek nie kupowano książek wcale lub w znikomej liczbie.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Dz-ow.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Dz-ow.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Dz-ow.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Dz-ow.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@dz-ow.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2018 Wydawnictwo HUGO
zamknij
okanuluj