Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Powiat

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Nie wypalaj traw!

Redakcja, 20.03.2017, 15:46

Co roku wczesną wiosną powraca problem wypalania traw. Niestety mimo licznych kampanii informacyjnych, ten szkodliwy zwyczaj oparty na błędnych przekonaniach o jego rzekomym pozytywnym wpływie na glebę wciąż stanowi istotne zagrożenie - zarówno dla przyrody, jak i dla ludzi.

← REKLAMA

Wypalanie trawy jest szkodliwe dla gleby i organizmów w niej żyjących. Zabieg ten niszczy materię organiczną, przez co spowalnia proces tworzenia próchnicy. Wskutek niego giną organizmy glebowe - niezbędne do zachowania równowagi ekologicznej i potrzebne w procesie powstawania gleby. Wpływa to na pogorszenie i zmniejszenie plonów. Ponadto w czasie wypalania roślinności uśmiercane są liczne owady, płazy, gryzonie i ptaki. Często w zderzeniu z ogniem padają nawet zające, dziki, jelenie czy sarny. Pożar powoduje uwolnienie się toksycznych substancji, które zanieczyszczają powietrze i mogą przenikać do gleby.

Osoby, które podpalają trawy są przekonane, że panują nad ogniem. Wystarczy jednak zmiana kierunku wiatru, by ogień wymknął się spod kontroli i przeniósł się np. na pobliskie lasy. Często ogień rozprzestrzeniając się, ogarnia zasiewy na polach uprawnych, a nawet przenosi się na zabudowania. Gęsty dym może zagrozić użytkownikom pobliskich dróg, a przez ograniczoną widoczność może dojść do wypadku. Należy też pamiętać, że wszystkie pożary tego typu są bardzo trudne do ugaszenia i angażują wiele osób i środków.

Takie działania są ponadto potępiane przez Unię Europejską jako niezgodne z normami tzw. dobrej kultury rolnej. Mogą też skutkować utratą dopłat bezpośrednich z Unii Europejskiej.

Wypalanie traw, łąk i nieużytków rolnych jest zabronione. Grozi za to kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł, a nawet kara 10 lat pozbawienia wolności.

Fot. Archiwum Dz-ow.pl/JD

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Dz-ow.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Dz-ow.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Dz-ow.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Dz-ow.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@dz-ow.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2020 Dz-ow.pl
zamknij
okanuluj