Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę

Pomogą hospicjum i biednym dzieciom

Redakcja, 25.11.2013, 14:45

Już 190 tys. zebrała Fabryka Świętego Mikołaja, czyli charytatywna akcja organizowana przez Gazetę Wyborczą Wrocław przed świętami Bożego Narodzenia.

← REKLAMA

Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup 1000 paczek dla dzieci z ubogich rodzin i wsparcie przy urządzaniu nowej przychodni wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci. Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci zabrakło pieniędzy na dokończenie przychodni i wyposażenie w specjalistyczny sprzęt. Ma to być miejsce, gdzie chore dzieci będą miały natychmiastowy, bezpłatny dostęp do kardiologa, gastrologa, neurologa, ortopedy, laryngologa i rehabilitanta.

Dzieci umierają inaczej

- Dzieci lepiej radzą sobie z umieraniem. Bardziej naturalnie do tego podchodzą - mówi dr Krzysztof Szmyd, kierownik Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci, wiceprezes fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. - Pracowałem kiedyś w hospicjum dla dorosłych. Dorośli mają w sobie dużo żalu, rozgoryczenia, strachu o to, co będzie. W hospicjum dziecięcym pracuję od 10 lat. Wiele razy na prośbę rodziców byłem obecny przy pierwszych rozmowach o śmierci. Ale u tych dzieci nie widziałem wcale strachu. Czasem myślę, że nawet jeśli się boją, to nie chcą zasmucać nas, dorosłych, swoich najbliższych, rodziców, dla których chcą być do końca wsparciem - dodaje.

Informacja o śmierci nigdy nie jest dla nich zaskoczeniem. Nie reagują dramatycznie, bo słyszą to, co same przeczuwają. Rodzice często się zadręczają, pytają: "Dlaczego moje dziecko?", a dziecko w tym czasie dokładnie planuje sobie każdy dzień. Myśli też o tym, co będzie potem: w co ma być ubrane podczas pogrzebu, kto zaopiekuje się ukochanym zwierzątkiem, komu zostawi swoją piłkę. Spisuje "dziecięcy testament".

Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci

Ma pod opieką ponad 170 dzieci z całego Dolnego Śląska z ciężką postacią choroby nowotworowej, wadami genetycznymi czy bardzo ciężkimi uszkodzeniami mózgu. Dzieci są w swoich domach, z rodziną, gdzie czują się najbezpieczniej. To do nich jeżdżą lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci i wolontariusze.

Jednak gdy trzeba skorzystać z porady specjalisty, rodzice nieraz muszą jeździć z dziećmi od jednego szpitala do drugiego. Dlatego hospicjum tworzy we Wrocławiu przychodnię, w której dzieci z przewlekłą ciężką chorobą w jednym miejscu będą mogły skorzystać z pomocy pediatry, a także lekarzy innych specjalności - neurologa dziecięcego, kardiologa czy ortopedy. Umożliwi to też kontakt z najbardziej doświadczonymi lekarzami.

Na dokończenie remontu starej oficyny przy ul. Jedności Narodowej, gdzie powstaje przychodnia, i wyposażenie w niezbędny sprzęt m.in. sali do rehabilitacji dzieci zabrakło jednak pieniędzy.

Fabryka Świętego Mikołaja

To akcja, którą "Gazeta Wyborcza Wrocław" organizuje już po raz dziesiąty. Wspólnie z naszymi partnerami - firmami z Wrocławia i Dolnego Śląska - w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie zbiera pieniądze na pomoc dzieciom. Co roku tysiąc najbardziej potrzebujących wrocławskich uczniów wrocławskich podstawówek dostaje paczki. Dodatkowo zebrane pieniądze przeznaczane są na placówki pomagające chorym dzieciom.

W ciągu dziewięciu edycji Gazeta zebrała 929 tys. zł! Z tych pieniędzy udało się m.in. odmienić Klinikę Chirurgii i Urologii Dziecięcej przy ul. M. Curie-Skłodowskiej we Wrocławiu. Powstały tam kącik zabaw, kolorowa poczekalnia, nowa recepcja, zostały odnowione toalety i wejście do budynku.

Kto pomaga

Złotymi Sponsorami tegorocznej Fabryki są: Profit Development, którzy przekazał dzieciom 50 tys. zł, Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja (35 tys. zł) oraz Fundacja Rosa (35 tys. zł). Aktualna łączna kwota zebrana do piątku 22 listopada to 190 600 zł.

Do akcji włączyli się również: Dom Aukcyjny Dawro, Kancelaria Prawna Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy sp.k., Neo24.pl, Temar Deweloper SKA, Kaufland, Key Przedsiębiorstwo Handlowe Sp. z o.o., Jeronimo Martins Polska - właściciel sieci sklepów Biedronka, Viessmann Sp. z o.o., Cargill Poland Sp. z o.o., Artcom Systemy Radiokomunikacyjne, Kancelaria Adwokacka adw. Agnieszka Kluszczyńska, Multi Grupa, Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu, Szkoła Języka Angielskiego International House, Awbud- Deweloper Sp. z o.o., PR Expert, PPH Aro Karoń Sp. J., Agencja Pracy OTTO Polska.

Gazeta zaprasza kolejne firmy do akcji. Osoby i firmy, które chciałyby się przyłączyć, proszone są o kontakt na adres: agnieszka.iwanowskamałpawroclaw.agora.pl

Pobiegnij dla dzieci

W tym roku, by włączyć w akcję pomocy jak najwięcej osób, po raz pierwszy, wspólnie ze Stowarzyszeniem Pro-Run i Fundacją Wspierania Organizacji Pozarządowych "UMBRELLA", "Gazeta Wyborcza" organizuje dodatkową imprezę - Bieg św. Mikołaja. W niedzielę 8 grudnia wokół placu Solnego wytyczona zostanie okrężna trasa, licząca niecałe 300 metrów, na której przez trzy godziny (od 11 do 14) będzie odbywał się bieg.

- Nie ma znaczenia, czy ktoś jest doświadczonym maratończykiem, czy dopiero swoją przygodę z bieganiem rozpoczyna. W naszej zabawie będzie miejsce dla każdego. Jedynym warunkiem wzięcia udziału w biegu będzie wrzucenie dowolnej kwoty do skarbonki, w której będziemy zbierali pieniądze dla hospicjum. Potem każdy będzie mógł przebiec dystans, który mu odpowiada - zaprasza Mikołaj Chrzan, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" we Wrocławiu.

Więcej informacji na stronie wrocławskiej Gazety Wyborczej.

Fot. Agora

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Dz-ow.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Dz-ow.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Dz-ow.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Dz-ow.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@dz-ow.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2021 Dz-ow.pl
zamknij
okanuluj