Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Jaki jest rzeczywisty koszt budowy hali magazynowej?

Redakcja, 20.03.2017, 13:34

Rozbudowa przedsiębiorstwa produkcyjnego, logistycznego czy przemysłowego wymusza dobudowanie nowych hal magazynowych, zdolnych gromadzić gotowe wyroby, półprodukty i surowce niezbędne w procesie produkcji. Jakie koszty może pochłonąć taka budowa?

← REKLAMA

Koszty inwestycji w nowy magazyn

Budowa hal magazynowych to poważne przedsięwzięcie i inwestycja na lata. W przypadku dużych zakładów pracy hale magazynowe muszą być solidne i wytrzymać bez uszczerbku dla swojej konstrukcji co najmniej kilka lat. Decyzja o budowie hali magazynowej powinna być dobrze przemyślana, ponieważ może pochłonąć poważne nakłady pieniężne, liczone w dziesiątkach, czy nawet setkach tysięcy złotych.

Inwestor musi w pierwszej kolejności przemyśleć, czego tak naprawdę potrzebuje - czy tylko dodatkowego miejsca pod dachem, czy też połączonego z przestrzenią biurową i produkcyjną. Być może w potencjalnej hali magazynowej mają być składowane produkty wymagające określonych warunków termicznych i wilgotnościowych, co wymusi na inwestorze podjęcie kolejnych inwestycji w wyposażenie nowej hali we właściwe urządzenia.

Na koszty budowy hali magazynowej składają się następujące elementy:

  • koszty przygotowawcze, obejmujące wydatki na pozwolenia na budowę czy przygotowanie terenu pod prace budowlane,
  • koszty budowy - realna cena za materiały budowlane i usługi firmy budowlanej, która wybuduje halę,
  • koszty wykończenia hali magazynowej - okien, drzwi, zaaranżowania wnętrza,
  • koszty eksploatacji - koszty mediów, ogrzewania, obsługi i ewentualnych napraw.

Najlepiej, aby inwestor przeanalizował kosztorys budowy hali magazynowej, zanim podejmie pierwsze kroki prowadzące do jej wzniesienia. Dobrze by było sprawdzić w systemie księgowym, np. RAKS, czy będzie go stać na taki wydatek z własnych środków czy też może sobie pozwolić na zaciągnięcie kredytu bankowego.

Realny koszt budowy hali magazynowej powinien obejmować także ewentualne koszty późniejszej rozbudowy hali, czy jej rozbiórki, jeśli zaszłaby taka potrzeba.

Jaką halę postawić?

Na koszt budowy wpływa również to, jaką konstrukcję wybiera inwestor. Można zbudować lekką, tanią halę bez fundamentów i bez pozyskiwania zezwoleń, ale należy wiedzieć, że spełni ona wyłącznie funkcję pomieszczenia tymczasowego. Na ogół taka budowla ma cienkie ściany i bardziej przypomina duży namiot niż prawdziwy magazyn. Należy też liczyć się przy tym, że nie będzie ona wykazywała wysokiej odporności na negatywny wpływ czynników zewnętrznych.

Drugim, bardziej wytrzymałym i popularnym wśród polskich przedsiębiorców typem hali magazynowej jest budynek murowany. Z tego względu, że wymaga on wykonania fundamentów i jest trwale związany z gruntem, będzie niezbędne pozyskanie pozwolenia na budowę, stworzenie projektu architektonicznego i podjęcia zakupu drogich materiałów budowlanych. Koszty inwestycji zdecydowanie wzrastają, a czas niezbędny na budowę na pewno się wydłuży. W efekcie jednak pozyskamy halę magazynową dobrą do przechowywania nawet delikatnych produktów, w której można stworzyć bezpieczne warunki dla wszystkich pracowników. Jej wadą jest brak możliwości łatwej rozbudowy czy rozbiórki w przyszłości.

Trzecia możliwość w zakresie wyboru konstrukcji hali magazynowej dotyczy hali z konstrukcją stalową. Hala tego rodzaju jest tworzona na stalowym szkielecie, który pokrywany jest płytami wielowarstwowymi. Budynek można zbudować szybciej niż konstrukcję murowaną, ale wymagać będzie to dopełnienia tożsamych formalności. Konstrukcja stalowa nadaje się do rozbudowy.

WP, źródło: mat. pras.
Fot. WP

Najnowsze ogłoszenia

W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Dz-ow.pl
zamknij
okanuluj