Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę

Najlepsze trawy rolnicze na suszę

Redakcja, 22.06.2017, 16:30

Każda trawa przeznaczona do użytku rolniczego ma swoje szczególne wymagania oraz zastosowanie. Wybrane z nich nie radzą sobie dobrze na terenach suchych, dlatego w sytuacji, gdy chcemy obsiać obszar o niezbyt dobrych warunkach glebowych oraz z niską ilością wody, powinniśmy postawić na właściwe mieszanki.

← REKLAMA

W sprzedaży możemy znaleźć obecnie różnego rodzaju mieszanki nasion traw przeznaczone do użytku rolniczego, między innymi na łąki, pastwiska, do produkcji pasz. Zawierają one specjalnie skomponowane gatunki traw, które wyróżniają się bardzo dobrą energetycznością, dają wysokie plony oraz szybko odrastają.

Jednak nie każda mieszanka tego rodzaju będzie mogła dać dobre plony na terenach suchych. Niekorzystne warunki środowiskowe, w tym niedobory wody wpływają negatywnie na przebieg procesów życiowych zachodzących w roślinności. W rezultacie dochodzi do spowolnienia ich wzrostu, a tym samym do zmniejszenia plonu oraz obniżenia jego jakości. Susza rolnicza niesie ze sobą również większe ryzyko pożarów - wysokie temperatury oraz sucha roślinność to większe ryzyko wzniesienia pożaru.

Dobre plony przy niedoborach wody

Stosunki wodne, pokarmowe oraz temperaturowe mają bardzo duże znaczenie w gospodarce łąkowej i pastwiskowej. W porównaniu z gruntami ornymi niedobory wody mają znacznie większy wpływ na plony. Wobec tego użytki zielone o wiele lepiej radzą sobie wtedy, gdy suma opadów jest optymalna.

Dzięki znajomości reakcji poszczególnych gatunków trwa na suszę możemy wybrać te, które najlepiej radzą sobie w warunkach niedoboru wody. Tym samym możemy również ograniczyć negatywne skutki związane z sianiem traw na trudnych w uprawie terenach.

Obecnie coraz więcej rolników poszukuje takich właśnie traw, ponieważ częstotliwość występowania ekstremalnych susz w ostatnich latach znacznie się zwiększyła. Ma to głównie związek ze zwiększonymi temperaturami powietrza oraz wynika z długich okresów bez opadów lub z mniejszymi przeciętnymi opadami niż te notowane w poprzednich latach.

Najlepsze gatunki traw na suszę

W asortymencie wielu producentów znajdziemy mieszanki nasion traw, które zostały opracowane specjalnie z myślą o wysiewie na terenach suchych. Dobrze sprawdzają się one na obszarach trwałych użytków zielonych, a także gruntów ornych. Są to wysoce trwałe i wytrzymałe na susze mieszanki.

Susze najlepiej wytrzymują trawy o głębiej sięgającym systemie korzeniowym, ponieważ są one w stanie sięgnąć głębiej i pobrać potrzebną wodę. Powinniśmy uzupełniać je o trawy gatunków niskich, dzięki czemu uzyskamy zbilansowaną kompozycję.

Trawy te nie wymagają szczególnego traktowania, dobrze się regenerują. Mogą być wysiane na obszarach bardzo nasłonecznionych i jednocześnie suchych. Dobrze znoszą wysokie oraz niskie temperatury, dlatego w trakcie zimy nie ulegną zniszczeniu. Mogą być nawet używane na nawierzchniach piaszczystych.

W skład mieszanek traw odpornych na suszę wchodzą nasiona traw pastewnych oraz motylkowych drobnonasiennych, które zapewniają atrakcyjne plony zielonej masy. Jednocześnie zapewniają one szybki odrost traw po spasaniu. W rezultacie pokos traw może być dużo częstszy.

W mieszankach traw na susze najczęściej stosowane są:

  • kostrzewa trzcinowa
  • koniczyna biała
  • kupkówka
  • życica trwała
  • życica wielokwiatowa
  • życica westerwoldzka

Wobec tego przy terenach suchych powinniśmy poszukiwać mieszanek traw zawierających powyższe gatunki. Gotowe mieszanki to najlepszy wybór na suszę, dlatego też jeżeli chcemy obsiać teren, który jest trudny w uprawie ze względu na niedobory wody, powinniśmy postawić na specjalne trawy przeznaczone do tego celu. Wykorzystanie zwykłych mieszanek może spowodować, że trawa nie wzejdzie w całości lub też plony będą znacznie niższe.

Więcej informacji na stronie: http://cnpietrzak.pl/trawy-dla-rolnika,9,pl.html

Fot. WP

Najnowsze ogłoszenia

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@dz-ow.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2018 Wydawnictwo HUGO
zamknij
okanuluj