Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Jak oświetlać fotografowaną odzież?

Redakcja, 17.11.2017, 15:13

Nie wszyscy sprzedawcy zdają sobie z tego sprawę, ale fotografowanie ubrań przeznaczonych na sprzedaż jest prawie tak samo, a może nawet bardziej istotne jak wybranie towaru właściwej jakości oraz w modnym kroju.

← REKLAMA

Oczywiście, że znane marki same się obronią. Charakterystyczne logo pozwoli sprzedać każdy przedmiot, ale szybko można dostrzec, że nawet najsławniejsi projektanci ciągle wydają niewyobrażalne pieniądze na zdjęcia nowych kolekcji. Chyba coś w tym musi być. W jaki sposób samodzielnie odpowiednio sfotografować T-shirt, sukienkę albo koszulę? Jaki zestaw oświetlenia będzie nam niezbędny?

Ubrania na manekinie

Trochę innego podejścia, niż przy fotografowaniu samych ubrań na płasko, potrzebujemy, gdy mamy zamiar oświetlić całą sylwetkę. Gdy odsuwamy lampy, to ilość światła na fotografowanym obiekcie się stopniowo zmniejsza. Jeżeli nie będziemy dysponowali odpowiednią mocą światła, to może się okazać, że światła będzie zbyt mało, a efekt nie spełni naszych oczekiwań. Nawet w połowie. Na przykład zestaw Tornado 800 i podstawowy zestaw światła o mocy 2x100 W nie da rady odpowiednio oświetlić manekina. Poprawnie sfotografujemy jedynie górę planu. Za to wspomniany wcześniej zestaw będzie świetny do fotografowania niewielkich obiektów. Gdy odsuniemy lampę dalej od manekina, to co prawda uzyskamy bardziej rozproszone światło o większym kącie, ale też odległość okaże się zbyt duża i może się okazać, że moc dalej nie będzie odpowiednia do oświetlenia dużego manekina. Natomiast, gdy zbliżymy lampę do modela, to tylko wzmocnimy efekt nierównomiernego oświetlenia.

A może dodać softboxy?

W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest wymiana zestawów na mocniejsze. Można do nich dodać również softboxy. W ten sposób dużo lepiej oświetlimy manekina i uzyskamy bardziej miękkie światło, które wypełni całe tło. Przydatny tu będzie zestaw ciągły, na przykład 4X 500 W, 60x 80 cm FreePower SUN400. Może być też zestaw ze światłem błyskowym- DM2 200 Ws Soft 60×90 Jinbei FreePower). Ten ostatni zestaw pozostawił nam jeszcze sporo mocy w zapasie. W związku z tym przyda się również do fotografowania innych wymagających obiektów.

Światło ciągłe czy błyskowe?

Zalety światła ciągłego są oczywiste. Nie wymaga synchronizacji oraz pozwala na żywo obserwować zmiany w ustawieniu lamp. Pozwala to na łatwiejsze manewrowanie światłem. Jednak do fotografowania manekinów światło ciągłe jest niestety zbyt słabe. Przy świetle błyskowym uzyskujemy bardzo dużą moc przez parę chwil i lampa się nie przegrzewa. Pamiętajcie o tym, że aby odpowiednio sfotografować manekin i jego ubranie trzeba mieć bardzo dużo światła.

Fot. TF

Najnowsze ogłoszenia

W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Dz-ow.pl
zamknij
okanuluj