Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

O czym warto pamiętać biorąc pożyczkę?

Redakcja, 21.12.2017, 03:11

Różnego rodzaju pożyczki, a zwłaszcza niezwykle popularne chwilówki, to sposób na szybkie i łatwe pieniądze. Korzysta z niego mnóstwo osób, ponieważ dzięki dodatkowym środkom można poradzić sobie z przejściowymi kłopotami czy niespodziewanymi wydatkami. Krótkoterminowe pożyczki to rozwiązanie pozwalające ekspresowo podreperować domowy budżet, ale nie jest to sposób pozbawiony wad. O czym trzeba pamiętać, podpisując umowę pożyczki?

← REKLAMA

Uwaga na koszty

Eksperci z rankomat.pl ostrzegają przed pochopnym podpisywaniem umów pożyczkowych. Oferta instytucji pozabankowych jest obecnie bardzo bogata, ale nietrudno wpaść w pułapkę tzw. darmowych chwilówek. Jak sprawdzić wiarygodność kontrahenta? Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że nikt nie daje pożyczek za darmo. Niektóre firmy mają taką ofertę wyłącznie dla nowych klientów i dostępną jednorazowo. W innych przypadkach jest to tylko i wyłącznie chwyt reklamowy.

Koszty pożyczek to nie tylko odsetki, które wynikają z oprocentowania nominalnego. Na całkowity koszt pożyczki składa się jeszcze wiele innych czynników. Zalicza się do nich np. prowizja, która jest naliczana procentowo od kwoty. Najlepszym sposobem na sprawdzenie całkowitego kosztu pożyczki jest podawana w procentach Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO). Są w niej zawarte wszystkie koszty związane z udzielaną pożyczką.

Trzeba jeszcze pamiętać, że klient może być obciążony dodatkowym kosztem także wtedy, gdy spłaci całą kwotę przed terminem. Firmy pożyczkowe mogą też nakładać na swoich klientów dodatkowe opłaty, np. za sporządzenie aneksu do umowy, np. w związku z wydłużeniem terminu spłaty.

Termin spłaty i inne ważne kwestie

Biorąc pożyczkę, warto zwrócić uwagę na to, jak długi jest okres spłaty. W przypadku chwilówek jest to zwykle miesiąc, ale w niektórych instytucjach pozabankowych termin spłaty może być dłuższy, a kwoty wyższe. To duże ułatwienie, zwłaszcza jeśli potrzebna jest większa ilość pieniędzy, np. na remont. Trzeba jednak zawsze pamiętać o tym, że zadłużenie musi być spłacone w terminie. Niektóre firmy pobierając dodatkowe opłaty za upomnienia - warto sprawdzić tę kwestię przed podpisaniem umowy.

Fot. WP

Najnowsze ogłoszenia

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@dz-ow.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2021 Dz-ow.pl
zamknij
okanuluj