Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę

Historia i działanie szczoteczki sonicznej

Redakcja, 26.11.2018, 23:12

Szczoteczki soniczne to nowoczesne urządzenia służące do dokładnego oczyszczania jamy ustnej. Mimo zastosowania w nich zaawansowanej technologii, pozostają intuicyjne w użyciu i z powodzeniem będą służyć każdemu z nas. Jaka jest ich historia?

← REKLAMA

Można powiedzieć, że powolna droga do wynalezienia szczoteczki sonicznej rozpoczęła się z dniem powstania szczoteczki manualnej - czyli w Chinach w roku 1498. Aż do roku 1938, rękojeści szczoteczek były produkowane z bambusa bądź kości, a włókna - z włosia świńskiego lub końskiego, które były najbardziej elastyczne. Dopiero po tej dacie, szczoteczki zaczęto produkować ze sztucznych materiałów - rękojeści z plastiku, a włókna z nylonu. Już rok później dr Philippe-Guy Wooge zaprezentował światu pierwszą elektryczną szczoteczkę do zębów. Broxodent miał być dedykowany osobom o ograniczonych funkcjach motorycznych i tym, którzy noszą aparaty ortodontyczne - szybko jednak zyskał znaczącą popularność, która kwitła w latach 80. XX wieku.

Pierwsze projekty szczoteczek sonicznych pojawiły się w latach 90. XX wieku. W roku 1992 starania amerykańskiego naukowca - Roberta Bocka, który pracował nad udoskonalaniem szczoteczek elektrycznych zaowocowały akceptacją tych produktów do oczyszczania zębów przez FDA. Od tamtej pory, są one oficjalnie zalecane jako najlepsze urządzenia do szczotkowania uzębienia.

Rozwój technologii sonicznej nie zakończył się i trwa do dziś. Wciąż powstają modele, wyposażone w różne przydatne tryby i funkcje.

Funkcje szczoteczek sonicznych

Do podstawowych funkcji szczoteczek sonicznych zaliczają się:

  • wbudowany timer, czyli system odliczający czas niezbędny do umycia zębów. Wskazuje on też konieczność zmiany szczotkowanej ćwiartki uzębienia co 30 sekund,
  • różne tryby oczyszczania zębów - które można indywidualnie dostosowywać do potrzeb. Wyróżniamy wśród nich np. program wybielający, delikatnego oczyszczania, masujący dziąsła czy dogłębnie oczyszczający,
  • wbudowany czujnik nacisku który ostrzeże przed zbyt mocnym dociskaniem urządzenia do zębów, które może zaowocować uszkodzeniem szkliwa i podrażnieniem dziąseł,
  • zestawy oferowane wraz ze szczoteczką i zawierające m. in. z podróżne etui, kosmetyczki czy też stacje dezynfekujące promieniami UV.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Korzystanie ze szczoteczki sonicznej w celu oczyszczenia zębów, nie wymaga stosowania określonej techniki szczotkowania. Dzięki temu, jest ona idealnym wyborem dla każdego, kto pragnie poprawić higienę swojej jamy ustnej. Działanie szczoteczki sonicznej jest uzależnione od zakupu baterii bądź też podłączenia urządzenia do prądu.

Oczyszczanie zębów szczoteczką soniczną opiera się na wykonywaniu przez urządzenie ruchów wymiatających o prędkości od 31 000 do nawet 96 000 ruchów na minutę. W połączeniu z generowaniem drgań o częstotliwości dźwiękowej tworzy to tzw. chmurę aktywnej piany, która dociera nawet do 4 mm od końca włosia szczoteczki. Pozwala to na dokładniejsze oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych i innych trudnodostępnych miejsc mieszanką wody, śliny i pasty do zębów. Rozbijanie płytki nazębnej, usuwanie resztek pokarmowych i rozjaśnianie powierzchownych przebarwień dzięki szczoteczce sonicznej jest jeszcze łatwiejsze!

Zalety szczoteczek sonicznych

Do najważniejszych zalet szczoteczek sonicznych można zaliczyć:

  • pracę urządzenia w średniej prędkości 31 000 drgań na minutę - dzięki temu, oczyszczanie jamy ustnej jest nawet dziesięciokrotnie efektywniejsze niż przy pomocy szczoteczki manualnej,
  • wykonywanie wymiatających ruchów pulsacyjno - wibracyjnych oraz emitowanie drgań zapewniają oczyszczenie całych zębów - nawet przestrzeni międzyzębowych

Wady szczoteczki sonicznej

Szczoteczka soniczna jest urządzeniem, które nie ma wielu wad. Zaliczyć do nich możemy:

  • cenę urządzenia, które kosztuje od 50 do nawet 750zł,
  • uzależnienie działania od baterii bądź prądu, wymaganie regularnego ładowania,
  • konieczność przyzwyczajenia się do korzystania z technologii sonicznej,
  • większy ciężar szczoteczki sonicznej (najlżejszy model ma około 100g).

Producenci szczoteczek sonicznych

Na rynku znajdziemy szczoteczki soniczne różnych producentów, np. Seysso, Panasonic czy Foreo. Najbardziej znaną marką oferującą te urządzenia pozostaje jednak Philips Sonicare, która oferuje szeroki wybór różnorodnych szczoteczek, w tym tych dedykowanych dzieciom.

Modele szczoteczek sonicznych

Na rynku jest w czym wybierać! Poszczególne urządzenia różnią się nie tylko oferowanymi funkcjami i działaniem, ale także wyglądem, kształtem i zestawem oferowanych akcesoriów. Dużo informacji na temat szczoteczki sonicznej oraz recenzje popularnych modeli znajdziemy na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/czym-jest-szczoteczka-soniczna/ Wśród najpopularniejszych modeli znajdują się:

Philips Sonicare EasyClean - to urządzenie dla osób, które nie są fanami zbędnych funkcji, a od szczoteczki - oczekują jedynie oczyszczania. Posiada jeden podstawowy program szczotkowania. Ma wbudowany timer, quadpacer oraz program Easy Start (który umożliwia przystosowanie się do technologii sonicznej poprzez stopniowe zwiększanie mocy pracy urządzenia przez pierwszych 14 szczotkowań),

Philips Sonicare FlexCare Platinum - oferuje trzy tryby pracy (standardowy, wybielający i głęboko oczyszczający), z których można korzystać w jednej z trzech prędkości, co razem daje aż 9 kombinacji. Posiada wbudowane timer, quadpacer i EasyStart,

Philips Sonicare DiamondClean - umożliwia wybór pracy szczoteczki w jednym z pięciu programów (zwykłym, wybielającym, polerującym, do wrażliwych zębów i masującym dziąsła). Został w niej zamontowany timer, quadpacer i system EasyStart. Wszystko oferowane jest w nowoczesnym designie, w którym producent zamiast stworzyć stację dokującą, postanowił umieścić ładowarkę w szklance.

Końcówki szczoteczki sonicznej

Jest wiele główek szczoteczek elektrycznych. Warto pamiętać, że np. wszystkie końcówki marki Philips pasują do wszystkich zakupionych rękojeści tej firmy. Możemy znaleźć np. główkę wybielającą, delikatną czy też dedykowaną osobom noszącym aparaty ortodontyczne. Należy wymieniać je standardowo co 3 miesiące. Nie warto oszczędzać na zakupie końcówek! Należy szukać ich w aptekach, sklepach dentystycznych czy też drogeriach, podobnie jak szczoteczek sonicznych. Zakup główki z nieznanego źródła może skończyć się otrzymaniem podróbki, która nieodwracalnie uszkodzi nasze zęby i dziąsła.

Nie bądźmy gołosłowni!

Wielu dentystów poleca stosowanie szczoteczek sonicznych nawet osobom z poważnymi problemami w jamie ustnej, takimi jak paradontoza. Dzięki wysokim wynikom w oczyszczaniu uzębienia z osadów, elastycznym włóknom i czujnikowi nacisku są one bezpieczne dla każdego - nawet osób z wrażliwymi zębami i dziąsłami. Korzystanie ze szczoteczek sonicznych to doskonała profilaktyka w walce z próchnicą i paradontozą!

Fot. Materiał Partnera

Najnowsze ogłoszenia

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@dz-ow.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2019 Dz-ow.pl
zamknij
okanuluj