Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Imadło - narzędzie do mocowania. Co warto o nim wiedzieć?

Redakcja, 02.07.2019, 12:34

Imadło to jedno z niezbędnych narzędzi w każdym warsztacie. Służy do mocowania elementów i jest niezastąpione w wielu warsztatach, szczególnie zaś w warsztacie ślusarskim. W tym tekście zamieszczamy najważniejsze fakty na temat imadeł, ich rodzajów oraz zastosowania.

← REKLAMA

Imadła ręczne i maszynowe: budowa i znaczenia

Imadło w warsztacie to niezwykle przydatny pomocnik, dzięki któremu możemy zoptymalizować różne narzędzia do konkretnych prac. Budowa imadła zależy od przeznaczenia, a także stopnia zaawansowania wykonywanych z jego użyciem obróbek. I tak, przykładowo, imadło dla zastosowań amatorskich będzie miało prostą konstrukcję opartą o dwie szczęki zaciskane przy pomocy śruby. Siłą napędową śruby jest pokrętło, a element zaciskany jest tu ręcznie.

Z kolei w fachowych warsztatach używa się imadeł maszynowych, dostępne w EBMiA - https://www.ebmia.pl/warsztat-imadla-maszynowe-c-8784_1650.html, w których obrabiane element mocuje się na maszynach, co usprawnia i ułatwia konieczną obróbkę. Ich konstrukcja musi zapewniać maksymalną precyzję pracy. Tu bowiem jakość i efektywność obróbki uzależniona jest właśnie od jakości i stabilności zamocowanego w imadle elementu. Właśnie takie imadła maszynowe stosuje się w większości profesjonalnych warsztatów ślusarskich, gdzie odpowiadają za stabilizowanie elementu obrabianego na przykład we frezarce lub maszynie CNC.

Imadła wykorzystywane w branży ślusarskiej

Poza wspominany imadłami ręcznymi i maszynowymi, narzędzia te można sklasyfikować także ze względu na inne kryteria. Wszystkie znajdują zastosowanie jako pomocnicy w pracach obróbczych w branży ślusarskiej. Rodzaje dostępnych imadeł to przykładowo: imadła szlifierskie, wiertarskie. Ze względu na mocowanie elementu podczas obróbki dzielimy je także na pochylno-kołyskowe. Ponadto można spotkać imadła przeznaczone do pracy w zespołach, imadła z przesuwną śruba oraz wspomagane hydraulicznie.

Jeśli chodzi o materiały, z których produkuje się imadła, to będzie to najczęściej stal hartowana o doskonałej trwałości. Stal jest odporna na uszkodzenia i wytrzymuje wiele cykli obróbczych, w tym bardzo intensywnych. Dzięki sukcesywnie rozwijanej funkcjonalności imadeł, narzędzie te są coraz lepiej przystosowane do wymagań przemysłu.

Narzędzia jak imadła są niezbędne w przemyśle

Zastosowanie imadeł w przemyśle jest skoncentrowane, jak już wspomnieliśmy, na branży ślusarskiej. Precyzyjne mocowanie, jakie umożliwia zastosowanie imadła, zapewnia stabilizację detali. To z kolei minimalizuje ryzyko uszkodzenia oraz zwiększa dokładność przeprowadzanej obróbki. Imadła bez wątpienia ułatwiają pracę wielu fachowcom, zatem warto mieć je w każdym warsztacie, nie tylko ślusarskim.

Szeroki wybór imadeł warsztatowych znajdziesz w sklepie techniczno-narzędziowym EBMiA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/warsztat-imadla-warsztatowe-c-8784_8786.html

WP, źródło: Materiał Partnera
Fot. Materiał Partnera

Najnowsze ogłoszenia

W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Dz-ow.pl
zamknij
okanuluj