Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Budowanie zespołu

Redakcja, 23.09.2019, 20:40

Celem budowania zespołu jest wzmocnienie wewnętrznej współpracy i koncentracja wokół wspólnych zadań. Sprawnie kierowany i dobrze dobrany zespół mobilizuje się do osiągania coraz lepszych wyników, umożliwia realizację celów, a także podnoszenie skuteczności działania. Jak przeprowadzić udany team bulding? Sprawdź!

← REKLAMA

Fazy budowania zespołu

Przygotowanie do pracy w zespole polega na stworzeniu więzi w zespole i atmosfery zaufania. Podczas formułowania grupy, widoczne będą cztery fazy. Warto wiedzieć, na czym polegają i jaki jest ich przebieg.

  • faza pierwsza - kształtowanie się grupy (niepokój związany z nową sytuacją, wzajemne poznawanie się, tworzą się sympatie i antypatie),
  • faza druga - konflikt (walka o władzę, krytyka i narzekanie),
  • faza trzecia - normowanie (rodzi się autonomia grupy, zespół zaczyna rozwiązywać swoje problemy, kształtują się role i rozdzielane są zadania),
  • faza czwarta - dojrzałość (realizowanie zadań, komunikacja jest wielostronna, członkowie grupy są zadowoleni ze swoich osiągnięć).

Zasady budowania zespołu

Aby zespół działał bez zarzutów musi mieć cel - mierzalny, precyzyjny, osiągalny i określony w czasie. To on stanowi element jednoczący pracowników, powinien być jasno sformułowany, a także zrozumiały dla wszystkich. Kolejnym elementem budowania zespołu jest poczucie wspólnej tożsamości. To właśnie zwartość zespołu wyznacza jego siłę - można ją zwiększać poprzez spotkania i podejmowanie wspólnych decyzji. Ważna jest również właściwa struktura, czyli wypełnianie ról przez poszczególnych pracowników. W odpowiednio funkcjonującym zespole można zauważyć dziewięć ról (praktyczny organizator, koordynator, kreator, analityk, poszukiwacz źródeł, perfekcjonista, gracz grupowy, realizator, specjalista). Współpraca wewnętrzna to ostatnia zasada budowania zespołu. Dzięki niej można ograniczyć rywalizację w zespole i stworzyć prawidłowe wewnętrzne relacje. Aby współpraca przebiegała prawidłowo, pracownicy muszą poznać swoje mocne i słabe strony. Mogą to zrobić m.in. podczas specjalnych warsztatów z team buldingu.

Wyjazd integracyjny w góry

Dwór Korona Karkonoszy przygotował Olimpiadę Firmową, która zawiera elementy team buldingu. Składa się ona z kilku konkurencji, wpływających na integrację zespołu. Pośród nich znajduje się spływ pontonami raftingowymi, turniej łuczniczy, a także wojskowy tor przeszkód. Wszystkie te elementy mają wpływ na umiejętność wspólnego działania, a także wytrwałe dążenie do celu. Wspólna zabawa to idealny sposób na zbudowanie świetnego zespołu!

Fot. Materiał Partnera

Najnowsze ogłoszenia

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@dz-ow.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2022 Dz-ow.pl
zamknij
okanuluj