Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Bielawa

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę

Tydzień Bibliotek w Bielawie

Redakcja, 16.05.2015, 11:57

8 maja 2015 r. Miejska Biblioteka Publiczna (MBP) w Bielawie uroczyście obchodziła Dzień Bibliotekarza otwierający Tydzień Bibliotek, który trwał do 15 maja.

← REKLAMA

W tym dniu, szczególnym i wyjątkowym dla bielawskich bibliotekarzy, placówka gościła wyjątkowych gości. Byli wśród nich: wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Tkacz, zastępca burmistrza Małgorzata Greiner, burmistrz pierwszej kadencji i Honorowy Obywatel Miasta Bielawa Emilian Kupiec oraz radni: Krzysztof Możejko, Leszek Stróżyk, Kamil Wojciechowski, a także przedstawiciele placówek kulturalnych, oświatowych i sportowych, czytelnicy i przyjaciele Biblioteki.

Dzień Bibliotekarza rozpoczął się projekcją filmu "Wydarzenia 2014-2015" w kinie MOKiS, który pokazał działalność bielawskiej książnicy w ostatnim roku. Dyrektor MBP Urszula Ubych, z tej okazji wygłosiła okolicznościowe przemówienie:

8 maja to Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Po raz pierwszy bibliotekarze zaczęli świętować w 1985 roku, czyli 30 lat temu, a od 12 lat, z inicjatywy SBP Dzień Bibliotekarza rozpoczyna Tydzień Bibliotek, czyli program promocji czytelnictwa, popularyzacji bibliotek, ich pracy i osiągnięć jako ważnego elementu rozwoju intelektualnego oraz kulturalnego Polaków.

Film, który obejrzeli zaproszeni goście pokazał, jak bardzo nasza biblioteka zmienia się z roku na rok. Postrzeganie biblioteki jako miejsca gdzie się gromadzi, opracowuje i wypożycza książki powoli przechodzi do lamusa. Taki wizerunek biblioteki to już stereotyp, jesteśmy już dość daleko od takiej kanonicznej postaci funkcjonowania biblioteki, od takiego stereotypu, który traktował biblioteki jako przezroczyste opakowanie na książki.

Nasza biblioteka dzisiaj jest już kompletnie inna niż 10, 5 czy nawet 2 lata temu. Przestała być wyłącznie książnicą. Coraz bardziej staje się miejscem spotkań z autorami, ciekawymi ludźmi i ich pasjami, miejscem wykładów historycznych, które coraz częściej odbywają się w Dziale Regionalnym, miejscem spotkań literackich związanych z naszym wydawnictwem i promocją naszych publikacji, bo nasza biblioteka nie tylko wypożycza książki, ale z miłości do słowa powołała do życia biblioteczne wydawnictwo Bibliotheca Bielaviana, w którym wydajemy i promujemy twórców lokalnych, biblioteka jest miejscem spotkań z poezją w Pozytywce, koncertów przez nią organizowanych, warsztatów z młodzieżą i dziećmi, konkursów literackich, poetyckich, plastycznych i wielu innych inspirujących przedsięwzięć, którymi chcemy zaskoczyć wszystkich już niebawem.

Łączymy tradycję z nowoczesnością. Książka papierowa to tradycja. Tradycja związana jest z Działem Regionalnym kompletującym zbiory i eksponaty świadczące o naszej przeszłości, chronimy dziedzictwo kulturowe naszego miasta powołując do życia Muzeum Historii Mówionej albo inaczej Archiwum Społeczne czy Tradycji Lokalnej, którego zadaniem jest gromadzenie i ocalenie od zapomnienia materiałów dotyczących naszej historii lokalnej, dokumentujących lokalną przeszłość., czyli tych wartości nieprzemijających, które na trwałe wpiszą się w świadomości kulturowej naszych mieszkańców. Takie zadania biblioteka ma zapisane w swojej ustawie.

Wyzwaniem czasu jest wprowadzanie nowych technologii do bibliotek. Dzisiaj nasza biblioteka jest w pełni skomputeryzowana, pracujemy w komputerowym systemie bibliotecznym Aleph, tworzymy z bibliotekami dolnośląskimi wspólną sieć biblioteczną i centralny katalog zbiorów. Z nowymi technologiami pojawili się też nowi użytkownicy bibliotek, którzy korzystają z nowinek technologicznych. Mamy dla nich audiobooki, ibuki, filmy, gry elektroniczne, planszowe, a to wszystko w nowym Dziale Multimedialnym, który sukcesywnie powiększa swoje zbiory.

Powoli poszerzamy swoją działalność o nowe funkcje mediateki, z czasem fonoteki, stajemy się powoli centrum informacji wszelkiego typu, przekształcamy się powoli w coś na kształt multicentrum czy ośrodka wspierającego kulturę.

W naszej bibliotece można realizować swoje pasje, pogłębiać zainteresowania, a sprzyjają temu atrakcyjne i dobrze wyposażone pomieszczenia. Umożliwiamy największy i najpełniejszy dostęp do kultury i najbardziej demokratyczny, jesteśmy dla wszystkich bez względu na wiek, pozycję społeczną, materialną, wyznanie i przekonania polityczne.

Biblioteka to wspaniałe źródło historii, kultury i naszej tradycji, również, a przede wszystkim lokalnej. Jest dla niektórych jedyną, realną możliwością dotarcia do szerokiej oferty wydawniczej.
To my wypełniamy rolę edukacyjną najpełniej, najszerzej, trafiając do wszystkich pokoleń od najmłodszych do najstarszych, prowadzimy czytelników od żłobka aż do "złotej jesieni" i to jest właśnie szeroko pojęte działanie na rzecz społeczności lokalnej.

Nie tylko biblioteki się zmieniają. Bibliotekarze również. Na dzisiejszego bibliotekarza nakładane są obowiązki często wykraczające poza działalność bibliotekarską. Powinien on posiadać kwalifikacje nie tylko z zakresu bibliotekarstwa, bibliotekoznawstwa, ale i technologii informacyjnych i komunikacyjnych, marketingu, zarządzania, pedagogiki, metodyki. Są wśród nas edytorzy, historycy, informatycy. Bibliotekarz to taki współczesny człowiek renesansu, jest nierzadko plastykiem, grafikiem, programistą, animatorem, wydawcą, redaktorem, świadczy usługi (kseruje, skanuje, kopiuje, sporządza zestawienia tematyczne, organizuje różnorodne wydarzenia kulturalne, prowadzi zajęcia edukacyjne, bywa psychologiem, biblioterapeutą, promuje regionalną kulturę oraz upowszechnia wiedzę o niej.

Tak wygląda dzisiaj nasza biblioteka, która będzie silna wtedy jeżeli będzie miała sojuszników, prawdziwych przyjaciół i wsparcie wśród działaczy samorządowych.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Dz-ow.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Dz-ow.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Dz-ow.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Dz-ow.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Dz-ow.pl
zamknij
okanuluj