Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Bielawa

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

55 lat bielawskiej spółdzielni

Redakcja, 27.09.2017, 08:51

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

55 lat temu w 1962 roku powstała bielawska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Z tej okazji 21 września w Teatrze Robotniczym odbyły się uroczystości jubileuszowe, w których uczestniczyli samorządowcy, przedstawiciele zaprzyjaźnionych spółdzielni, pracownicy bielawskiej spółdzielni i mieszkańcy.

← REKLAMA

- W okresie przedwojennym i powojennym w Bielawie mieszkało 18.000 osób. Jednak wraz z rozwojem przemysłu bawełnianego liczba mieszkańców szybko wzrosła do 30.000. Pojawił się problem mieszkaniowy. Dlatego przedstawiciele związków zawodowych w Bielbawie zaproponowali utworzenie spółdzielni - mówi obecny prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Bielawie Tadeusz Derenowski. - Była to bardzo ważna dla miasta decyzja. W ciągu minionych lat zbudowano 4.500 mieszkań, czyli ok. 15.000 osób mogło zamieszkać w bardzo dobrych warunkach - dodaje.

W pierwszych latach najważniejsze było zapewnienie mieszkań bielawianom. W późniejszych, szczególnie po zmianie ustrojowej władze spółdzielni postawiły na jej rozwój. Na początku lat 90. XX wieku wprowadzono podzielniki ciepła i wodomierze. Ogromnym przedsięwzięciem było ocieplenie budynków, a następnie zakup ciepłowni osiedlowej od Zakładu Bester. Obecnie trwa instalacja ciepłej wody użytkowej, wymiana ganków i wind w wieżowcach.

Niezwykle ważnym elementem odróżniającym spółdzielnię od wielu innych w kraju jest kompleksowa modernizacja zieleni. Zarząd spółdzielni odpowiadając na prośby mieszkańców już od kilku lat wprowadza zmiany na skwerach wokół domów. Dzięki temu bielawianie z przyjemnością zasiadają na ławkach i spędzają czas obserwując zmieniającą się okolicę.

- Bielawska spółdzielnia jest jedną z nielicznych w kraju, która realizuje swoje zadania zgodnie z istniejąca ustawą. Oprócz budownictwa mieszkaniowego prowadzi szeroko zakrojoną działalność społeczno-wychowawczą - podkreślał w trakcie uroczystości jubileuszowych dr Jerzy Jankowski, przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczej.

Od początków swojej działalności spółdzielnia prowadziła wiele kół zainteresowań. Obecnie zdecydowaną chlubą Spółdzielczego Centrum Kultury jest Zespół Pieśni i Tańca Poloneziaki, który zdobył już wiele nagród i występował w całej Europie. Młodzież w swoich zasobach ma bardzo szeroki repertuar, począwszy od utworów i tańców ludowych, poprzez współczesną muzykę popularną, aż do dużych przedstawień tematycznych. W czwartek, podczas gali jubileuszowej zebrani obejrzeli kolejne, premierowe przedstawienie pt. "W 80 minut dookoła świata". To co zobaczyli wywołało burzę braw. Młodzież zaprezentowała swój profesjonalizm w grze aktorskie i tańcu, a przede wszystkim ogromną żywiołowość. To co na pewno zachwyciło zebranych to wspaniałe stroje z różnych stron świata, pełne kolorów i szczegółów, szyte na miarę dla każdego występującego oraz choreografia, która chwilami wywoływała uśmiechy na twarzach, a chwilami głośne westchnienia.

Jubileusz, to dobry czas dla wspomnień, ale także doskonały moment do spojrzenia w przyszłość. - To, że spółdzielnia się tak dobrze rozwinęła, to zasługa wielu organów samorządu spółdzielczego. Najpierw przedstawicieli członków, a później samych członków spółdzielni, którzy podejmowali odważne i przemyślane decyzje odnośnie modernizacji i inwestycji - mówi prezes Tadeusz Derenowski. - Przed nami jeszcze wiele wyzwań. Będziemy chcieli zakończyć inwestycję związaną z instalacją ciepłej wody użytkowej, wymienić instalację elektryczną i rozpocząć budowę nowych domów, bo chętnych na nowe mieszkania nie brakuje - dodaje.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Dz-ow.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Dz-ow.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Dz-ow.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Dz-ow.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@dz-ow.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2019 Dz-ow.pl
zamknij
okanuluj