Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Biznes i inwestycje

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę

Inflacja a oszczędzanie na emeryturę

Redakcja, 23.07.2015, 13:28

Raz na jakiś czas zyskujemy dostęp do różnego rodzaju symulacji, które uświadamiają nam, jak może wyglądać nasza emerytura. Nie zawsze pamiętamy jednak, że wszystkie te wyliczenia opierają się na pewnych uproszczeniach, a tym samym nie zawsze mogą być miarodajne. Jednym z poważniejszych zagrożeń może okazać się w tym przypadku inflacja, o której coraz częściej mówi się, że pochłania odłożone przez nas na emeryturę pieniądze.

← REKLAMA

Oszczędzając na emeryturę musimy liczyć się z aż trzema czynnikami, które mogą pomniejszyć odłożoną przez nas kwotę. Czynniki te to koszty dodatkowe (związane na przykład z obsługą konta, na którym gromadzimy pieniądze), podatki (w tym i tak zwany podatek Belki) oraz właśnie inflacja.

Ku zadowoleniu przyszłych emerytów myślących o dodatkowym zabezpieczeniu finansowym koszty dodatkowe można już ograniczyć do minimum, a i obciążenia podatkowe są możliwe do zmniejszenia zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na szczególne formy oszczędzania, takie, jak IKE lub IKZE (obie pozwalają na zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych). Niestety, z inflacją nie poradzimy sobie sami, a jej wpływ na wysokość naszej przyszłej emerytury jest ogromny.

Najbardziej klasyczna definicja inflacji mówi, że jest to zjawisko wzrostu cen towarów i usług. Jej wysokość jest podawana nam do wiadomości przez Główny Urząd Statystyczny, a jej najbardziej popularna miara to indeks wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych. Sytuacja, w której wysokość inflacji nie zmienia się jest możliwa do zrealizowania jedynie w teorii. W praktyce pewne jej wahania uznajemy za całkiem naturalne, przyjmuje się przy tym, że kilkuprocentowa inflacja nie jest wcale zjawiskiem negatywnym, pozwala bowiem gospodarce na wzrost. Niestety, to, co dobre dla gospodarki, bardzo często uderza w nasze interesy.

Tu dotykamy jednego z największych problemów, z którym możemy spotkać się korzystając z kalkulatorów inwestycyjnych. Kalkulatory takie pozwalają nam obliczyć, jaką emeryturę uzyskamy odkładając przez długi czas nawet niewielką kwotę, to jednak nie one, ale my musimy pamiętać, że wartość, która wygląda zachęcająco w roku 2015, w roku 2054 może nie być wystarczająca do tego, aby zaspokoić choćby najbardziej podstawowe z naszych potrzeb. Jednym z rozwiązań tego problemu jest indeksacja oszczędzanej kwoty. Tu wiele zależy od naszej dyscypliny, wartość naszych oszczędności zostanie bowiem utrzymana wówczas, gdy regularnie będziemy je zwiększać o około 2,5 procent (czyli o poziom średniej inflacji). Analitycy doradzają jednak jeszcze większą zapobiegliwość. Przypominają, że do momentu przejścia przez nas na emeryturę gospodarka może przeżyć niejedno zawirowanie, jeśli więc chcemy i wówczas wieść życie na poziomie zbliżonym do dzisiejszego, powinniśmy odkładać przynajmniej kilkanaście procent dzisiejszych zarobków. Niestety, jeśli sami o to nie zadbamy, nikt nie zrobi tego za nas, warto więc przyjrzeć się bardziej krytycznie prognozom emerytalnym, które są nam przedstawiane.

Więcej informacji na temat oszczędzania na emeryturę znajdziemy na:

http://emerytura.gov.pl/ - rządowy portal o emeryturach

http://www.forum-kredytowe.pl/f151/ - forum inwestycyjne

Najnowsze ogłoszenia

W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2022 Dz-ow.pl
zamknij
okanuluj