Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Biznes i inwestycje

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Faktoring – wszystko co warto o nim wiedzieć

Redakcja, 12.05.2017, 22:35

Podstawowym elementem prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży produktów i usług jest wystawianie faktur VAT. Wystawiając taki dokument z określonym terminem płatności godzimy się na to, że klient ureguluje ją w tym czasie. Co jednak zrobić, gdy pieniędzy potrzebujemy natychmiast, bo pojawiła się okazja biznesowa, którą chcemy wykorzystać. W takim przypadku pomocnym może okazać się faktoring.

← REKLAMA

Faktoring to usługa polegająca na wykupie przez podmiot świadczący usługę faktoringu (faktora) nieprzeterminowanych wierzytelności przedsiębiorstw (faktorantów) należnych im od kontrahentów (odbiorców) z tytułu dostaw i usług. Ponadto faktor może świadczyć na rzecz faktorantów dodatkowe usługi, jak : inkaso należności, prowadzenie rozliczeń, monitoring płatności i pomoc w ściąganiu przeterminowanych należności. Dzięki temu zabiegowi przedsiębiorstwo ma szanse na szybsze otrzymanie środków finansowych, ponieważ w wyniku transakcji sprzedaży faktor przekazuje w formie zaliczki ustalony procent wierzytelności. Faktor wypłaca swojemu klientowi np. 80 % wartości faktury - pomniejszoną o prowizję. Pozwala to faktorantowi poprawić bieżącą płynność finansową i skrócić cykl rotacji należności.

Faktoring - regulacje prawne

Konwencja zawarta 28 maja 1988 r. to jedyny akt prawa międzynarodowego, który reguluje kwestie bezpośrednio związane z faktoringiem. Zgodnie z tym aktem, faktoring jest umową faktora z faktorantem, gdzie faktorant przenosi na faktora własność wierzytelności wynikającej z umowy sprzedaży dóbr klientom.

Polska nie ratyfikowała tej konwencji ale stosuje zawarte w niej normy prawne. Faktoring w przeciwieństwie do leasingu i kredytu nie został zdefiniowany w żadnym kodeksie. Umowy faktoringowe powstają w oparciu o zasadę swobody umów (art. 353 k.c.) i zdefiniowanych w kodeksie cywilnym umowach cesji i zlecenia. W praktyce w faktoringu biorą udział trzy podmioty: faktor, faktorant i kontrahent. W rzeczywistości umowa faktoringowa ma charakter dwustronny. Stronami umowy jest faktor i faktorant. Faktoring adresowany jest do przedsiębiorstw produkcyjnych, handlowych i usługowych, posiadających duże należności, prowadzące sprzedaż z odroczonym terminem płatności. W Polsce faktoringiem głównie zajmują się banki i spółki od nich zależne.

Przykładem na faktoring może być budowa hal magazynowych. Wiele firm ze względu na specyfikę swojej pracy musi inwestować w powiększanie powierzchni magazynowej. W tym celu zwracają się do specjalistycznych firm, które zajmują się projektowaniem i wykonywaniem takich inwestycji. Z racji tego, że wybudowanie takiej hali jest kosztownym wydatkiem, zleceniodawcy proszą wykonawcę o wystawienie faktury z odroczoną płatnością. Wykonawca musi jednak opłacać pracowników, projekty i materiały budowlane. Dzięki skorzystaniu z usług faktoringowych wykonawca w miarę szybko otrzymuje środki, które zabezpieczają jego bieżącą działalność.

Tagi: biznes | firma | usługi
WP, źródło: mat. pras.
Fot. WP

Najnowsze ogłoszenia

W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Dz-ow.pl
zamknij
okanuluj