Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Dzierżoniów

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Jerzy okiem ekspertów

Redakcja, 30.07.2014, 01:10

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Polscy i niemieccy eksperci oceniali postępy prac prowadzonych w kościele pw. Św. Jerzego w Dzierżoniowie. Omawiali też techniczne aspekty odnawiania elewacji zachodniej. Prace konserwatorskie polegają na usuwaniu szkód spowodowanych czasem i czynnikami środowiskowymi.

← REKLAMA

Inwestycja obejmuje romański (kamienny) i gotyckim (ceglany) mur elewacji zachodniej kościoła. Polega na usunięcie antropogenicznych szkód ekologicznych. Realizowana jest w ramach projektu, który dofinansowuje Dzierżoniów, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz DBU (Niemiecka Federalna Fundacja "Środowisko")

25 lipca eksperci oceniali postęp prac, zgodność ich wykonania z dokumentacją projektową, zastosowane materiały. Podejmowali też decyzje związane z dalszymi pracami konserwatorskimi.

Kościół pw. Św. Jerzego jest najstarszym sakralnym zabytkiem Dzierżoniowa. Od kilku lat wewnątrz i na zewnątrz prowadzące są w nim konieczne i zarazem bardzo kosztowne prace konserwatorskie. Ich efekty oglądać możemy na co dzień.

Kościół pw. św. Jerzego - jedna z pierwszych wzmianek (z roku 1258) dotyczących Dzierżoniowa odnosi się właśnie do tej majestatycznej budowli. Na początku posiadała ona typ halowy, a po przebudowie uzyskała formę bazyliki. W XV wieku wzniesiono masywną, czworoboczną u podstawy wieżę. Godny polecenia jest wspaniały ołtarz przedstawiający dzieje Jezusa oraz bogato malowane, unikatowe empory, ołtarz Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, a przed kościołem - dwie barokowe figury: św. Jerzego i Jana Nepomucena (ok. 1720 r.). Na kościelnej wieży znajduje się kamienna figurka tajemniczej postaci. Być może jest to postać legendarnego fundatora kościoła, księcia Bolesława Kędzierzawego. Od 9 grudnia 2008 nad dzierżoniowianami czuwa odnaleziona za barokowym ołtarzem z XVIII wieku Matka Boska Dzierżoniowska, Matka Miłosierdzia - malowidło prawdopodobnie z początku XVI wieku, jak dotąd jedyny fresk z tego okresu odnalezionym w Dzierżoniowie.

Zobacz jak w Pieszycach remontuje kościół:
Kontrowersyjny duchowy inwestor!

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Dz-ow.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Dz-ow.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Dz-ow.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Dz-ow.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Dz-ow.pl
zamknij
okanuluj