Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Dzierżoniów

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę

Koronki z Dzierżoniowa

Redakcja, 09.04.2015, 16:22

- Uwielbiam stukot klocuszków - wtedy skupiam się tylko na pracy i całe nerwy mijają - opowiada Elżbieta Struzik, koronczarka z Dzierżoniowa, dla której tworzenie koronek to czysty relaks i... rehabilitacja. Pozbywa się reumatycznych bólów rąk, zyskuje za to przepiękne kołnierzyki, serwety, a nawet biżuterię. Zobacz, co można wyczarować, mając do dyspozycji wałek, szpulki, nici i... zdolności.

← REKLAMA

Zamiłowanie do rękodzieła Elżbieta Struzik wyniosła z domu rodzinnego. Pierwsze kroki w tej dziedzinie stawiała pod okiem babci i mamy, która haftowała na maszynie. Jest samoukiem. Dopiero koronkę klockową zaczęła zgłębiać na kursach. - Moja chrzestna zobaczyła tę technikę w telewizji. Zaczęłam grzebać w internecie i znalazłam w 2006 r. kurs w Bobowej na Podkarpaciu, gdzie tę technikę stosuje się od ponad 100 lat - opowiada koronczarka. - Po trzech miesiącach wysłałam swoje prace do Bobowej na Konkurs Koronki Klockowej i zdobyłam wyróżnienie. Byłam pozytywnie zaskoczona i to dało mi motywację do dalszej pracy - kontynuuje.

Od tamtej pory zgłębia tajniki techniki klockowej na różnych szkoleniach. I ubolewa nad tym, że sama nie ma kogo uczyć. - Trzeba mieć do tego zacięcie, po prostu to pokochać - wyznaje. Koronka w tej technice opiera się na skrętach, splotach i przekładaniach - jest jak tkactwo, ważne są wątek i osnowa. Przeplata się w grupach po cztery wiele nici nawiniętych na klocki. Dzięki temu tworzy się tzw. płócienko tworzące formy ornamentu i różne rodzaje siateczek w tle oraz wypełnieniach motywów. Koronkę podczas tworzenia umieszcza się na specjalnej poduszce z umieszczonym na niej wzorem.

Do tworzenia koronki w technice klockowej należy mieć wałek, stojak, no i klocki. To są rzeczy w naszym kraju trudne do zdobycia, ale jeśli ktoś chciałby się jej nauczyć, Elżbieta Struzik chętnie podzieli się swoim sprzętem.

Tworzy na nim zarówno duże, jak i zupełnie małe formy - ozdoby świąteczne, serwetki, kołnierzyki, kamizelki, obrazki okazjonalne, elementy do sukienek. - Wymaga to tylko pracy, umiejętności doboru nici i wzorów, a także sprawności manualnej - mówi dzierżoniowska koronkarka, która na wielu przeglądach i konkursach zdobywa nagrody za wytwory swych rąk.

Kontakt do koronczarki: tel. 503 128 136

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Dz-ow.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Dz-ow.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Dz-ow.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Dz-ow.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Dz-ow.pl
zamknij
okanuluj