Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Dzierżoniów

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Historia mówiona Dzierżoniowa

Redakcja, 23.01.2017, 02:01

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Jak zapewnić lepsze zrozumienie różnych grup osób, które mieszkały w Dzierżoniowie od 1930 do 1960 r. oraz zmian, które miasto przeszło w tym okresie? Co pamiętają z tamtych lat mieszkańcy Dzierżoniowa?

← REKLAMA

Tego m.in. dotyczy projekt, który wraz z uczniami Zespołu Szkół nr 1 realizują Ruth Geall i Susanne Hakuba, mieszkanki Londynu, które przyleciały, by zainteresować nas historią mówioną. - To bardzo ważne, by zbierać wspomnienia, rozmawiać dziś, bo nigdy nie wiadomo, kiedy będzie na to za późno - przekonuje młodzież liderka projektu.

Historia mówiona jest interdyscyplinarną metodą badawczą, polegającą na nagrywaniu, archiwizowaniu oraz interpretowaniu relacji świadków bądź uczestników wydarzeń historycznych. Badania z kręgu historii mówionej nie skupiają się jedynie na doniosłych wydarzeniach i znanych ludziach, lecz w centrum ich zainteresowania znajduje się zwykły człowiek i jego punkt widzenia. I na tym właśnie chce się skupić Ruth Geall, która w trakcie swej wizyty przeprowadziła warsztaty z uczniami ZS nr 1, udzielając im wskazówek, w jaki sposób zbierać informacje, robić wywiady, skłaniać do zwierzeń. Pomaga jej Susanne Hakuba, fotografka, która pracowała już przy kilku projektach dotyczących historii mówionej, odpowiadając za wystawy czy filmy, w którym prezentowane są świadectwa świadków historii.

Ruth Geall ma podwójną narodowość, urodziła się w Stanach Zjednoczonych, wyszła za Anglika i mieszka od ponad 40 lat w Wielkiej Brytanii. Posiada stopień magistra w zakresie pomocy socjalnej oraz urbanistyki, pracowała w samorządzie lokalnym i w organizacjach wolontariackich w Londynie w zakresie badania zagadnień dotyczących pomocy społecznej, planowania oraz opieki nad osobami w podeszłym wieku. Przeszła na emeryturę kilka lat temu i od tamtej chwili pracuje nad kilkoma projektami dotyczącymi historii mówionej. Odkryła, że historia jej rodziny jest ściśle związana z Dzierżoniowem dopiero dwa lata temu. Jej ojciec pochodził z Reichenbachu, ale nigdy o tym nie wspominał.

- Jestem bardzo podekscytowana, że mogłam zobaczyć miejsce, gdzie dorastał mój ojciec. Znałam kilka historii z jego dzieciństwa, ale nie wiedziałam, gdzie leży Dzierżoniów. Chciałabym się dowiedzieć więcej o mieście, o tym, jak wyglądało wcześniej, jak teraz i co się działo pomiędzy tymi punktami. Ale przede wszystkim chciałabym poznać ludzi i dowiedzieć się, co myślą na temat historii, spojrzeć na nią z ich punktu widzenia - mówi Ruth Geall.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Dz-ow.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Dz-ow.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Dz-ow.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Dz-ow.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@dz-ow.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2018 Wydawnictwo HUGO
zamknij
okanuluj