Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Dzierżoniów

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Dzierżoniów walczy ze smogiem

Redakcja, 01.03.2017, 02:43

Czytelnicy zamieścili 1 komentarz
1

Smog dotyczy nas wszystkich i to my go tworzymy. Jest poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia, można go jednak pokonać. By tak się stało, konieczne jest spełnienie kilku kluczowych warunków. Zobacz, co miasto i mieszkańcy Ziemi Dzierżoniowskiej mogą zrobić, by smog nie wracał do nas każdej zimy.

← REKLAMA

Na tworzenie się smogu największy wpływ ma spalanie węgla w starych piecach. Najgorsze co możemy sami sobie zrobić, to palenie węglem o najniższym standardzie. Ogrzewanie dobrej jakości węglem wcale nie musi być znacznie droższe, bo gorszej jakości węgla musimy zużyć znacznie więcej.

O spalaniu odpadów wciąż niestety trzeba przypominać. To najprostsza droga do raka i innych chorób. Jeśli ktoś ma na to ochotę, to bardzo proszę, pamiętajmy jednak, że nie jesteśmy samotnymi wyspami. W ostatnim czasie, kiedy o smogu słyszymy bardzo często, pozytywną informacją jest coraz mniejsza akceptacja dla takich zachowań.

Problemu smogu nie da się rozwiązać w pojedynkę. Muszą się z nim zmierzyć władze krajowe, samorządy, w naszym przypadku samorządy i mieszkańcy Ziemi Dzierżoniowskiej. To niezbędne ze względu na nasze bliskie sąsiedztwo i szczególne położenie w kotlinie.

Co Dzierżoniów robi by walczyć ze smogiem?

Program Małych Ulepszeń - kreowanie takich programów jest teraz w modzie i na czasie. PMU w Dzierżoniowie jest realizowany od kilkunastu lat. Umożliwia on mieszkańcom sięgnięcie po dopłatę do wymiany pieca węglowego na bardziej ekologiczny. Dzięki temu w Dzierżoniowie jest co najmniej 350 pieców węglowych mniej. Wielu mieszkańców wykonało taka inwestycję bez sięgania po wsparcie miasta.

Kontrole Straży Miejskiej - na samym początku budziły kontrowersje. Dziś mieszkańcy odwiedzani przez strażników przyjmują taką wizytę najczęściej ze zrozumieniem. Nasi strażnicy mają uprawnienia umożliwiające kontrolę prywatnych nieruchomości pod kątem źródła wytwarzania ciepła. W minionym roku takich interwencji było 118. W pięciu przypadkach strażnicy nałożyli mandaty na kwotę 900 zł. W tym roku takie kontrole są jednym z głównych priorytetów dla strażników. Uwaga, w tej kwestii strażnicy w uzasadnionych przypadkach będą już raczej karać finansowo niż tłumaczyć, ze tak nie można. Przy podejrzeniu spalania odpadów wystarczy skontaktować się ze strażą miejską (tel.; 74 645 08 88, 504 259 859), która zobowiązana jest do przeprowadzenia kontroli.

Termomodernizacja obiektów miejskich - żaden obiekt publiczny należący do miasta nie ma pieca węglowego. Z prawie czterdziestu należących do miasta budynków użyteczności publicznej termomodernizację trzeba wykonać jeszcze w kine, Przedszkolu Publicznym nr 2, Szkole Podstawowej nr 6 i w Zespole Gimnazjów nr 3.

Edukacja ekologiczna - prowadzona jest w przedszkolach i szkołach należących do miasta. Osobom dorosłym staramy się zwracać uwagę m.in. na problem spalania trawy i liści. To także ma olbrzymie znaczenie dla jakości powietrza.

Sprzątanie po zimie - tak zwane wtórne zapylenie ma również wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy. Od tego roku miasto zlecając takie prace zaznacza, że mają być one prowadzone mechanicznie "na mokro". Do tego jednym z obowiązków straży miejskiej jest kontrola wyjazdów z budów (obowiązkiem inwestora jest dbanie aby wyjeżdżające z placu budowy auta i maszyny nie brudziły drogi).

Fot. UM Dz-ów

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (1)

 • ~gość_594 (IP: *.*.207.63), 03.03.2017, 10:26
  Smog występuje od dawien dawna, odkąd zaczęto na masową skalę ogrzewać domy węglem. Dwa lata temu przerzuciłem się z palenia ekogroszkiem na palenie peletetem drzewnym. Kupiłem sobie piec Mini Bio Luxury mazurskiego producenta i nie żałuję.
  Produkujemy pelet naprawdę dobrej jakości i jest on exportowany za granicę, bowiem w polskich głowach nadal istnieje świadomość taniego węgla z Katowic. Niemcy czy Austria kilka dobrych lat temu przejrzały na oczy i ruszyły z szeroko zakrojoną akcją dotacji na systemy c.o. na pelet czy wykorzystaniem innych odnawialnych źródeł energii . Wiele krajów Europy Zachodniej (m.in. Szwecja, Dania, Austria) stosuje ulgowe stawki VAT na pellet, co zachęca mieszkańców do zakupu tego paliwa. W Polsce wszystko co jest nowe, innowacyjne, się nie opłaca bo my mamy węgiel, skarb narodowy.
  0
  Jestem przeciw!
  Jestem za!
  Zgłoś do moderacji
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Dz-ow.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Dz-ow.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Dz-ow.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Dz-ow.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@dz-ow.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2018 Wydawnictwo HUGO
zamknij
okanuluj