Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Dzierżoniów

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę

Chińskie dźwięki w ramach Solo Festiwalu

Redakcja, 12.01.2014, 13:07

Muzycznym śladem chińskich dżonek podążą 17 stycznia uczestnicy Solo Festiwalu - pierwszego z cyklu koncertów eksplorujących niesamowite dźwięki w czasie których będzie można spotkać się z muzykami i artystami oraz przenieść się w dawny świat muzyki orientalnej.

← REKLAMA

Do maja w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury odbędzie się pięć solowych koncertów. Gośćmi festiwalu, 17 stycznia będą: Anna Krysztofiak - instrumenty chińskie, 11 lutego Anna Śliwa - dawne instrumenty smyczkowe, 14 marca Arkadiusz Kątny - marimba, 11 kwietnia Tomasz Dobrzański - dudy, flety, bębny, a w maju (dokładna data zostanie podana w późniejszym terminie) - Władysław Kosendiak - saksofony.

Anna Krysztofiak, pierwsza z artystek z którą spotkamy się 17 stycznia o godz. 18.00 w sali klub "Pegaz", zabierze nas w "Muzyczną podróż śladem chińskich dżonek". Muzyka chińska wydaje się być najmniej znaną nam dziedziną kultury chińskiej. Pośród niezliczonych książek o malarstwie tuszowym, o architekturze, a także o literaturze chińskiej wydanej w języku angielskim pojawia się zaledwie mała garstka tytułów, odnoszących się do tradycji chińskiej muzyki. Jeszcze mniej możemy się dowiedzieć z dostępnych w języku angielskim źródeł o historii muzyki chińskiej, czy też o muzyce nanguan (lub nanyin), będącej niejako chińską muzyką dawną z południowej części tego kraju.

Koncert pt. "Muzyczna podróż śladem chińskich dżonek" stanie się w takim razie unikalną dla nas okazją, aby zbliżyć się do zagadkowej kultury muzycznej Chin i dzisiejszego Tajwanu. Usłyszymy różne rodzaje muzyki chińskiej i zobaczymy wiele tradycyjnych instrumentów - tych popularnych i tych nietypowych.

Anna Krysztofiak jest artystką Filharmonii Łódzkiej, mgr historii sztuki oraz doktorantką w Zakładzie Azji Wschodniej UŁ. Prowadzi zajęcia poświęcone kulturze Chin na Uniwersytecie Łódzkim. Współpracuje z Biurem Gospodarczym i Kulturalnym Tajpej oraz innymi instytucjami chińskimi. Oprócz śpiewu, uprawia muzykę na instrumentach barokowych, oraz na szeregu instrumentów chińskich. Jako jedna z nielicznych osób pochodzenia niechińskiego na świecie grywa muzykę Nanyin (Nanguan).

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Dz-ow.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Dz-ow.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Dz-ow.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Dz-ow.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Dz-ow.pl
zamknij
okanuluj