Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Dzierżoniów

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Są wolne miejsca w DPS-ie

Redakcja, 27.01.2014, 11:00

Dla osób, które wymagają całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, rozwiązaniem może być zamieszkanie w Domu Pomocy Społecznej. W cieszącym się dobrą opinią DPS-ie w Bielawie i jego filii w Niemczy obecnie jest 10 wolnych miejsc.

← REKLAMA

Decyzja o oddaniu członka rodziny do Domu Pomocy Społecznej, czyli tzw. domu starców, do łatwych nie należy. Jednak gdy rodzina nie radzi sobie z nadmiarem obowiązków przy osobie wymagającej stałej opieki, warto ją rozważyć.

Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania osób zainteresowanych tym tematem.

Jak się można dostać do DPS?
W każdym mieście i gminie jest ośrodek pomocy społecznej (OPS). Należy zacząć od napisania wniosku o skierowanie do Domu Pomocy Społecznej w Bielawie i złożenia go w OPS, w miejscu zamieszkania. W treści takiego pisma powinniśmy uzasadnić, z jakiego powodu chcemy zamieszkać w DPS, tzn. opisać swój aktualny stan zdrowia i sytuację rodzinną (podeszły wiek, choroby uniemożliwiające samodzielne funkcjonowanie w codziennym życiu, brak osób bliskich, które mogłyby się podjąć opieki itp.).

Ile trzeba mieć emerytury, żeby zamieszkać w DPS?
Nie ma takich ograniczeń. Przepisy nie określają wysokości minimalnego dochodu. Istotne jest, czy ktoś wymaga całodobowej opieki, czy nie można mu zapewnić niezbędnej pomocy np. w formie usług opiekuńczych w jego własnym domu.

Czy rodzina musi dopłacać?
Podanie o skierowanie do DPS rozpatrywane jest dwutorowo. Z jednej strony analizowana jest sytuacja zdrowotna i rodzinna. Ośrodek Pomocy Społecznej, przy pomocy pracownika socjalnego, przeprowadza wywiad środowiskowy u osoby ubiegającej się o przyjęcie do DPS, który winien potwierdzić opisany we wniosku stan rzeczy. Pracownik socjalny kompletuje pozostałe dokumenty - zaświadczenie od lekarza domowego, potwierdzające iż osoba wymaga całodobowej opieki, jak też badania lekarskie, zaświadczenie o dochodzie osoby, inne niezbędne informacje wynikające z przepisów.

Drugą kwestią jest ustalenie "kto ile będzie płacił". Zawsze ustawowo mieszkaniec płaci do 70% swojego dochodu (to może być emerytura, renta, ale też np. zasiłek stały). Najczęściej kwota ta nie pokrywa pełnego kosztu utrzymania mieszkańca w DPS. W trakcie gromadzenia dokumentów ustalane jest, czy najbliższych stać na dopłacanie całości lub części pozostałej różnicy.

W sytuacji, kiedy osoba wnioskująca wymaga całodobowej opieki, a rodziny nie stać na współfinansowanie pobytu w DPS (np. występują uzasadnione okoliczności, zwłaszcza długotrwała choroba, bezrobocie, niepełnosprawność, śmierć członka rodziny, straty materialne powstałe w wyniku klęski żywiołowej lub innych zdarzeń losowych), obowiązek opłaty przechodzi na gminę.

Co można zrobić, jeżeli osoba wymagająca całodobowej opieki nie wyraża zgody na pobyt w DPS?
Ustawa o pomocy społecznej przewiduje, że umieszczenie w domu pomocy społecznej następuje na wniosek osoby zainteresowanej (lub jej przedstawiciela ustawowego) - musi ona wyrazić świadomą zgodę (niekoniecznie podpisać) . W przypadku gdy osoba bezwzględnie wymagająca pomocy nie wyraża zgody na umieszczenie w domu pomocy społecznej, ośrodek pomocy społecznej jest zobowiązany do zawiadomienia o tym właściwego sądu.

Czy można wybrać sobie DPS?
Tak. Osoba wnioskująca o miejsce w DPS ma prawo wskazać konkretny Dom. Są sytuacje, kiedy osoba zainteresowana naszą placówką mieszka np. we Wrocławiu. Wówczas należy złożyć wniosek do OPS w miejscu swojego zamieszkania, a w treści zaznaczyć, że chodzi właśnie o Dom Pomocy Społecznej w Bielawie lub naszą filię w Niemczy.

Czy mieszkańców można odwiedzać?
Nasz Dom jest otwarty na odwiedziny bliskich i znajomych - oczywiście z poszanowaniem intymności jego mieszkańców. Dla wielu osób samo przekroczenie progu DPS stanowi pewną barierę psychologiczną. Dlatego dużą wagę przywiązujemy do otwartości na kontakty z lokalnym środowiskiem. Mile widzianymi i częstymi gośćmi są przedszkolaki, dzieci i młodzież szkolna czy dorośli z zaprzyjaźnionych instytucji społecznych czy kulturalnych, zespołów, chórów i licznych organizacji społecznych.

Czy są jakieś ograniczenia dotyczące stanu zdrowia mieszkańców?
Nie ma ograniczeń co do sprawności fizycznej mieszkańców ani ich wieku. Opiekujemy się osobami dorosłymi chodzącymi samodzielnie, z pomocą kul czy chodzików, a także leżącymi. Nasi mieszkańcy to również w znacznym procencie osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Przebywający w Domu podopieczni cierpią na różne schorzenia: cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, choroby układów krwionośnego, krążeniowego, oddechowego, a także schorzenia charakterystyczne dla wieku starszego - otępienia, zespoły psycho-organiczne, zaburzenia równowagi, chorobę Alzheimera, Parkinsona itp. Każdy mieszkaniec otoczony jest opieką pielęgnacyjną, rehabilitacyjną, a także medyczną adekwatnie do potrzeb związanych z jego problemami zdrowotnymi i sprawnością fizyczną.

Czy można obejrzeć Dom?
Każdy zainteresowany warunkami, jakimi dysponuje Dom, a także szczegółami dotyczącymi umieszczenia kogoś w DPS, uzyska bezpośrednio w naszej placówce, od kompetentnego pracownika, niezbędne informacje. Zapraszamy również do kontaktu telefonicznego pod numerami: 74 833 41 31 w Bielawie i 74 837 61 28 w Niemczy.

Fot. Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Dz-ow.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Dz-ow.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Dz-ow.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Dz-ow.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Dz-ow.pl
zamknij
okanuluj