Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Piława Górna

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę

Dwie baśniowe krainy

Redakcja, 05.07.2014, 15:52

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

W bajkowej scenerii odbywali podróż seniorzy z Piławy Górnej. Wycieczka do Huty Szkła Kryształowego "Violetta" w Stroniu Śląskim i Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie zapewniła niezapomniane wrażenia.

← REKLAMA

Producent słynny na całym świecie, od blisko 200 lat obecny na rynku szkła, potrafi zaimponować turystom. W zaczarowany świat misternie zdobionych, ręcznie wyrabianych kryształów przenieśli się uczestnicy wycieczki zorganizowanej 17 czerwca przez piławski oddział Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów. Nie mogli fotografować, jak powstają kielichy, patery czy bibeloty, bo proces wytwarzania szkła o największej bezbarwności jest okryty tajemnicą. "Violetta" zazdrośnie strzeże technologii nadającej produktom szczególne wartości optyczne. Po wyjściu z huty piławscy turyści mogli jednak dokładnie przyjrzeć się unikalnym produktom, dostępnym w sklepie firmowym. Kilkoro zaopatrzyło się nawet w przepiękne lichtarze. Równie dużym wzięciem cieszyła się biżuteria, jaką oglądali po wizycie w lokalnym muzeum minerałów. Bogactwa Ziemi Kłodzkiej zaostrzyły podróżnikom apetyty. Po dwugodzinnej przerwie obiadowej opuszczali Stronie Śląskie syci wprawdzie, lecz ciągle żądni wrażeń.

Marianna Orańska, mocno zaangażowana w rozwój przemysłowy swojej ziemi, zainicjowała nie tylko powstanie zakładu wytapiającego przepiękne szkło kryształowe, ale i wydobycie białego marmuru. W 1966 roku, podczas prac wydobywczych w kamieniołomie w Kletnie, odkryto Jaskinię Niedźwiedzią, która od razu stała się sensacją naukową na skalę europejską. Znaleziono w niej olbrzymie ilości kości zwierząt, w większości wymarłych już gatunków (niedźwiedzia jaskiniowego, lwa jaskiniowego, hieny, niedźwiedzia brunatnego, kuny, lisa, wilka, nietoperzy i innych). Trzynasta co do długości polska jaskinia, licząca około 2,5 km korytarzy, była kolejnym celem wycieczki seniorów z Piławy Górnej.

Pod ziemią spędzili prawie godzinę. Chcieliby pewnie więcej, gdyby nie kolejka oczekujących przed wejściem. Turystom, którzy już dostaną się do środka, trudno oderwać wzrok od licznych stalaktytów i stalagmitów. Procesy niszczenia i rozpuszczania marmurów przez bogate w CO2 wody przenikające w głąb ziemi przyczyniły się do powstania praktycznie wszystkich możliwych form naciekowych.

Następnym celem piławian podróżujących szlakiem tajemnic Dolnego Śląska będzie Zamek Grodno i sztolnie walimskie. Na wycieczkę autokarową, dofinansowywaną przez Urząd Miasta w Piławie Górne, zarząd miejscowego oddziału PZERiI zaprasza 29 lipca. Wyjazd o godz. 9:00 z parkingu obok poczty w Piławie Górnej.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Dz-ow.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Dz-ow.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Dz-ow.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Dz-ow.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Dz-ow.pl
zamknij
okanuluj