Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Piława Górna

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Milony na ochronę zabytków

Redakcja, 25.03.2016, 08:43

W tym roku na ochronę i konserwację zabytków Dolny Śląsk prznaczy pięć milionów złotych. Listę zabytków, które otrzymają dotację z budżetu województwa władze w regionie już zatwierdziły.

← REKLAMA

Wnioski można było składać do końca stycznia. Wpłynęło ponad 320 wniosków o dofinansowanie, ale na wsparcie może liczyć mniej niż połowa obiektów.W ostatnich tygodniach wszystkie podania były skrupulatnie weryfikowane i oceniane przez ekspertów z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego, w tym wojewódzką konserwator zabytków Barbarę Nowak-Obelindę.

- W tym roku przeznaczyliśmy na ochronę zabytków o 1,5 miliona złotych więcej niż w zeszłym roku. Oczywiście, potrzeby nadal są ogromne, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że nasze zabytki stanowią 12 procent wszystkich takich obiektów w Polsce. Dlatego oprócz dotacji z budżetu województwa na ochronę dziedzictwa kulturowego zarezerwowaliśmy ponad 100 milionów złotych w Regionalnym Programie Operacyjnym - mówi marszałek Cezary Przybylski.

Zarząd województwa zatwierdził listę ponad 150 inwestycji, które mają otrzymać dotację z budżetu województwa. Na liście rekomendowanych do otrzymania dotacji są między innymi synagoga w Dzierżoniowie oraz kościół pw. św. Feliksa i Adaukta w Piławie Dolnej.

- Ze środków województwa dofinansowana będzie konserwacja wielu cennych dzieł sztuki, które znajdują się na terenie całego Dolnego Śląska, np. XIV-wiecznej gotyckiej rzeźby Matki Boskiej z Dzieciątkiem z kościoła pw. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej, kolekcji barokowych obrazów Opactwie Sióstr Benedyktynek w Krzeszowie czy kamiennych epitafiów w kościele garnizonowym p.w. św. Elżbiety we Wrocławiu - wymienia Tadeusz Samborski, członek zarządu odpowiedzialny za ochronę dziedzictwa kulturowego.

Na liście rekomendowanej przez zarząd znalazły również charakterystyczne dla naszego regionu domy przysłupowe. Najwyższe kwoty dotacji (nawet do 90 tys. zł) przeznaczono na zabytkowe obiekty uzdrowiskowe oraz rekonstrukcje dachów w obiektach sakralnych.

- Remonty zabytkowych świątyń wiążą się z tak dużymi kosztami, że wierni z poszczególnych wspólnot nie są w stanie ich ponieść. Dzięki dotacjom udało się uratować od zniszczenia, odremontować i przywrócić dawną świetność wielu dolnośląskim kościołom - mówi ks. dr Rafał Kowalski, rzecznik wrocławskiej kurii.

O tym, czy dotacje trafią do beneficjentów wskazanych przez komisję i zarząd województwa, zadecydują radni sejmiku podczas najbliższej sesji, 31 marca. Ze statystyk wynika, że na Dolnym Śląsku znajduje się ponad osiem tysięcy zabytków wpisanych do rejestru. Pod tym względem Dolny Śląsk jest krajowym liderem.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Dz-ow.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Dz-ow.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Dz-ow.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Dz-ow.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Dz-ow.pl
zamknij
okanuluj