Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Powiat

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Szpitalne trudne sprawy!

Redakcja, 22.10.2015, 15:21

Z dniem 1 listopada w Szpitalu Powiatowym w Dzierżoniowie zostanie zamknięty oddział ortopedyczny. Reakcją na ten fakt był apel radnych powiatowych z PiS o natychmiastową dymisję zarządu rady powiatu wraz z jej przewodniczącym. W odpowiedzi zarząd przygotował oświadczenie - które publikujemy poniżej - decyzja o likwidacji, choć trudna to konieczna, decyzji o dymisji… brak!

← REKLAMA

Oświadczenie Zarządu Powiatu Dzierżoniowskiego

Zgadzamy się ze stanowiskiem, że oddział ortopedyczny jest bardzo potrzebny w naszym szpitalu i chętnie podpisalibyśmy się pod opinią radnych w jego obronie. My jednak, podobnie jak prezes szpitala, odpowiadamy za wyniki całej placówki.

Ta perspektywa wymaga od nas szczegółowej analizy sytuacji szpitala i w przypadku zagrożeń - podejmowania odpowiednich decyzji.

Sprawa przynoszącego co roku straty oddziału ortopedycznego jest właśnie takim zagrożeniem, dlatego była przedmiotem wielu naszych rozmów i analiz. Po sesjach 29 września i 1 października ponownie weryfikowaliśmy swoje poglądy, a biorąc pod uwagę społeczny aspekt sprawy, rozważaliśmy też możliwość pomocy.

Niestety, przy bardzo niskim kontrakcie z NFZ i braku możliwości jego zwiększenia nie da się utrzymać ortopedii.

Niepodjęcie tej trudnej decyzji byłoby nieodpowiedzialne, a w efekcie działałoby na szkodę szpitala, którego głównym celem jest realizowanie świadczeń na podstawowych oddziałach szpitalnych, jak: interna, chirurgia, ginekologia z położnictwem i neonatologia z pediatrią.

Ortopedia to dodatkowy oddział (powołany przez poprzedniego prezesa w 2012 roku), który mógłby nadal realizować swoje usługi, gdyby za nie wystarczająco płacił główny płatnik, jakim jest NFZ.

Również nasze jednorazowe wsparcie nie rozwiązałoby problemu, a jedynie odsunęłoby go w czasie - o stałym finansowaniu działalności medycznej z budżetu powiatu nie może być mowy.

Chcemy przypomnieć, że zadaniem prezesa Macieja Smolarza powołanego na to stanowisko w maju br. jest poprawa sytuacji finansowej spółki. Zadanie to jest szczególnie istotne w kontekście ostatnich doniesień medialnych o innych szpitalach powiatowych na Dolnym Śląsku, np. w Oleśnicy czy Trzebnicy, które popadają w długi.

Nie chcemy dzielić ich losu. Powiat dzierżoniowski już raz przejął gigantyczny dług szpitala. Do spłaty zostało nam jeszcze prawie 7 mln zł kredytu zaciągniętego na pomoc szpitalowi.

Decyzja prezesa szpitala o zamknięciu oddziału była nieunikniona. W wyniku negocjacji z NFZ udało się jednak pozostawić w szpitalu środki z ortopedii, co pozwala na to, by 75% usług wykonywanych do tej pory na ortopedii było realizowanych nadal, ale na oddziale chirurgicznym.

Rozwiązanie to gwarantuje stabilność finansową całej placówce, a przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo medyczne pacjentów.

____________________________________________________

Pozostaje w takim razie pytanie, po co w ogóle zrealizowano pomysł otwarcia oddziału ortopedycznego w szpitalu w 2012 roku, skoro NFZ proponuje niewystarczające stawki na jego prowadzenie?

Czy nie można było przewidzieć, że oddział stanie się nierentowny w utrzymaniu, bazując chociażby na propozycjach finansowych z NFZ i szacując koszta prowadzenia szpitalnych oddziałów?

A może przez te 3 lata stawki określone przez Narodowy Fundusz Zdrowi uległy tak znaczącym zmianom, których nie można było przewidzieć i w efekcie ciągle "młody" oddział ortopedii trzeba zlikwidować, gdyż mógłby narazić stabilność i płynność finansową całego szpitala?

Przeczytaj koniecznie:
Zarząd powiatu do dymisji?!

Fot. starostwo powiatowe

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Dz-ow.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Dz-ow.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Dz-ow.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Dz-ow.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@dz-ow.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2022 Dz-ow.pl
zamknij
okanuluj