Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Powiat

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Sprawdź ciekawostki o jajku

Redakcja, 26.03.2016, 13:11

Jajko jest obecne w naszej codziennej diecie, dla nas tak naturalne, że rzadko się nad nim zastanawiamy. Jajka od zawsze były przedmiotem fascynacji, zaś ich miejsce nie było wyłącznie na stole, ale również w wierzeniach, obrzędach czy sztuce. Skąd się wzięło, co symbolizuje lub symbolizowało kiedyś?

← REKLAMA

Ciekawostki o jajku:

- W wielu mitologiach symbolizowało początek - to właśnie z jajka wykluł się świat.

- Jajko jest największą pojedynczą komórką zwierzęcą - można ją zobaczyć gołym okiem.

- Największym jajem u zwierząt lądowych jest jajo strusia, które mierzy przeciętnie 10,5 cm. Jego skorupka może mieć do 3 mm grubości i jest 10 razy grubsza od skorupki jaja kurzego. Ugotowanie go na twardo zajmuje około 2,5 godziny.

- Jednym z najmniejszych jaj ptasich jest jajo koliberka hawańskiego, mierzy ono około 6 mm.

- Zdobienie jaj ma bardzo długą tradycję. Najstarsze rzeźbione fragmenty skorup strusich jaj odnaleziono w Afryce. Datuje się je na około 60 tysięcy lat wstecz.

- 3000 lat p.n.e w Persji kolorowe jaja były prezentem ofiarowywanym z okazji pierwszego dnia wiosny.

- W tradycji wczesnochrześcijańskiej wykluwanie się pisklęcia z jaja łączono ze zmartwychwstaniem. Same jajka zaś malowano na czerwono, co symbolizowało krew Jezusa. W czasie Wielkiego Postu nie jedzono również jajek.

- Im bardziej mętne jest białko jaja kurzego, tym jest ono świeższe. A w rozpoznaniu świeżości jajka pomoże nam prosty test. Po zanurzeniu w wodzie świeże jajo tonie, im jest starsze, tym bliżej powierzchni się unosi.

- Wyklucie się pisklęcia z jaja to symbol Zmartwychwstania.

- Jajo to największa pojedyncza komórka zwierzęca.

- Najmniejszym jajem jest jajo koliberka hawańskiego, mierzy ok. 6 mm.

- Jajo strusia mierzy 10,5 cm, gotowanie go na twardo zajmuje około 2,5 h.

- Skorupka jaja nie jest całkowicie szczelna, zawiera do 17 tys. porów. Dlatego też zdarza się, że jajka trzymane w lodówce chłoną różne zapachy.

- Najdroższymi jajami na świecie są Jajka Fabergé. Powstawały w pracowni francuskiego złotnika głównie dla rosyjskiej rodziny carskiej. W latach 1884-1917 powstało ich 65, z czego 8 zaginęło podczas wojen. Najdroższe z nich zostało sprzedane na aukcji za 8,9 mln funtów.

Fot. pixabay

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Dz-ow.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Dz-ow.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Dz-ow.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Dz-ow.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Dz-ow.pl
zamknij
okanuluj