Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Powiat

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

"World War Two: our shared history"

Redakcja, 21.01.2014, 16:27

By zaszczepić w uczniach zainteresowanie historią Polski i Europy oraz jej najnowszymi dziejami 17 stycznia Szkoła Podstawowa nr 9 w Dzierżoniowie gościła kombatanta wojennego Józefa Oleksiewicza.

← REKLAMA

Spotkanie było jednym z etapów projektu eTwinning realizowanego przez szkołę wraz ze szkołami partnerskimi z Anglii, Francji, Norwegii, Słowenii oraz Włoch "World War Two: our shared history" ("Druga wojna światowa: nasza wspólna historia"), którego celem jest poznanie historii II wojny światowej z punktu widzenia różnych krajów europejskich. Jednym z działań projektu są spotkania z osobami pamiętającymi tamte czasy.

Józef Oleksiewicz urodził się w Grybowie (powiat nowosądecki) w roku 1929. Podczas wojny wstąpił do oddziału partyzanckiego AK działającego na Nowosądecczyźnie. Złożył przyrzeczenie wojskowe i pełnił służbę jako łącznik. W tym czasie był dwukrotnie ranny. W 1944 r. jego oddział wszedł w skład I Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Pan Józef opowiadał o warunkach życia jakie panowały podczas okupacji, o traktowaniu Polaków i Żydów przez niemieckiego okupanta.

Po wojnie pan Józef ukrywał się w lesie wraz z kolegami z oddziału AK. Został jednak aresztowany przez władze komunistyczne i od maja 1947 r. do czerwca 1950 r. był represjonowany i przebywał w więzieniu m.in. w Krakowie i Jaworze, gdzie był traktowany jak zdrajca i kolaborant. Miał szczęście przeżyć terror stalinowski i pod koniec lat 50 przybył na Dolny Śląsk. Był inwigilowany do roku 1976. W 2011 r. Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, doceniając jego wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości, nadał mu stopień kapitana Wojska Polskiego.

Józef Oleksiewicz jest częstym gościem na lekcjach w SP 9. Interesująco opowiada o najnowszej historii Polski, której był naocznym świadkiem.

Podczas pracy nad projektem, którego koordynatorkami są Barbara Walczak i Anna Szczepaniak, uczniowie prezentują pieśni wojskowe ze swojego kraju, oglądają filmy fabularne przedstawiające okres II wojny światowej, poznają historię II wojny światowej i bohaterów tego okresu oraz przeprowadzają wywiady z osobami pamiętającymi czasy okupacji.

Dzięki projektowi poznali Słowenkę (Tončka Senčar), która w czasie wojny w roku 1941 wraz z rodzicami i rodzeństwem została deportowana przez Niemców do obozów pracy na Dolnym Śląsku. Przebywała w Trzebnicy (Trebnitz), Sycowie (Gross Wartenberg), Dzierżoniowie (Reichenbach) i Kamiennej Górze (Landeshut). W przyszłym roku Tončka Senčar planuje ponownie zobaczyć te wszystkie miejscowości i być może odwiedzi również dzierżoniowską "Dziewiątkę".

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Dz-ow.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Dz-ow.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Dz-ow.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Dz-ow.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Dz-ow.pl
zamknij
okanuluj