Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Powiat

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

Wojenne wideospotkanie SP 9

Redakcja, 11.04.2014, 23:10

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 w Dzierżoniowie spotkali się 9 kwietnia na wideokonferencji ze szkołami partnerskimi z Anglii, Słowenii i Włoch, z którymi w obecnym roku szkolnym realizują projekt eTwinning o drugiej wojnie światowej "World War Two: our shared history"/"Druga wojna światowa: nasza wspólna historia". Spotkanie było podsumowaniem wykonanych do tej pory działań projektowych.

← REKLAMA

Uczniowie podzielili się swoimi wrażeniami z realizowanego projektu oraz zaśpiewali wybrane przez siebie piosenki związane z okresem II wojny światowej. Uczniowie "Dziewiątki" wykonali "Piechotę". Miłą niespodzianką była obecność na wideospotkaniu Tončki Senčar, Słowenki, o której słoweńscy uczniowie przygotowali prezentację, z której polscy uczniowie dowiedzieli się, że jako mała dziewczynka wraz z rodzicami i rodzeństwem spędziła cztery lata w niemieckich obozach pracy na Dolnym Śląsku, w tym w Reichenbach (czyli w Dzierżoniowie).

Podczas realizacji projektu od stycznia 2014 roku uczniowie zajmowali się przygotowywaniem prezentacji multimedialnych oraz filmów o wojnie, pragnąc przedstawić wojnę z punktu widzenia Polaków. Uczniowie szkół partnerskich wykonywali prace przedstawiające wojnę w ich krajach. Pozwoliło to na porównanie historii naszych krajów w okresie II wojny światowej. Aby zainteresować dzieci tym trudnym okresem historii nauczyciele stosowali różne metody i formy przekazu. Dla lepszego zrozumienia korzystano również z filmów fabularnych zasugerowanych przez nauczycieli szkół partnerskich.

Historię II wojny światowej w Wielkiej Brytanii widzianej oczami dziecka uczniowie poznali oglądając film "Goodnight Mister Tom", który głęboko zapadł w pamięci piątoklasistów. Ponadto do szkół zapraszane były osoby pamiętające tamte czasy. Dziewiątkę odwiedził Józef Oleksiewicz, żołnierz Armii Krajowej. Uczniowie SP 9 spotkali się również z przedstawicielami Grupy Rekonstrukcji Historycznej 58 pułku piechoty, którzy przybliżyli dzieciom nie tylko fakty historyczne, ale również opowiedzieli o życiu codziennym żołnierzy w czasie wojny oraz pokazali broń, jaką dysponowali żołnierze polscy w czasie wojny obronnej w 1939 roku.

Jednym z zadań realizowanych w czasie pracy nad projektem była nauka piosenek z czasów wojny, nie tylko ze swojego kraju, ale również z krajów szkół partnerskich. Uczniowie SP 9 uczyli się głównie piosenek w języku angielskim ("It’s a long way to Tipperary" i "Run rabbit, run". Jednak na uwagę zasługuje wykonanie włoskiej piosenki "Bella ciao" przez ucznia klasy 3a Mateusza Subocza. Nauczyciele i uczniowie szkół partnerskich są pod wrażeniem tego wykonania, a powstały film służy im do nauki tej bardzo popularnej we Włoszech piosenki z czasów II wojny światowej. Można go obejrzeć tutaj:


Projekt powoli dobiega końca i koordynatorzy są w trakcie przygotowywania publikacji o wszystkich zrealizowanych działaniach, aby ich praca mogła inspirować innych nauczycieli do ciekawych dla uczniów form nauki historii w szkole.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Dz-ow.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Dz-ow.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Dz-ow.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Dz-ow.pl.
dodaj komentarz
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Dz-ow.pl
zamknij
okanuluj