Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć fotogalerię

U schyłku imperium

Redakcja, 06.07.2014, 19:36

Do artykułu dołączona jest fotogaleria

PTTK to jedno z najlepiej rozpoznawalnych organizacji w Polsce. Od kilkudziesięciu lat jest monopolistą w dziedzinie turystyki. Jednak czy nie jesteśmy świadkami schyłku imperium?

← REKLAMA

Założone 1950r., Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, sukcesywnie rozrastało się. Do tej pory ma pod sobą około 200 obiektów noclegowych. Zrzesza ok. 61 tysięcy członków. Jego działacze, wnieśli bezcenną pracę w promowanie turystyki w Polsce. Ich mrówcza praca u podstaw skupiała się i nadal bardzo często się skupia, na fundamentalnych zadaniach, takich jak: utrzymywanie szlaków turystycznych, wytyczanie nowych, dbanie o schroniska i całą infrastrukturę rekreacyjną. Wybudowali bazę z której teraz, komercyjnie korzystają przedsiębiorcy i promocyjnie samorządy.

Jednak wydaje się, że od kilkudziesięciu lat powoli siła i znaczenie PTTK, zaczęło słabnąć. Kapitalizm w swojej podstawowej formie wymusił zmiany. Nierentowne schroniska trzeba było zlikwidować. Cześć odsprzedać, lub oddać w prywatne ręce, żeby tylko utrzymać je "przy życiu".

Prywaciarze w górach
PTTK zaczęło ustępować pola rosnącym wymaganiom turystów, którzy wymusiły komercjalizację usług turystycznych. W góry "weszli" przedsiębiorcy budując hotele, pensjonaty, które nie bazowały już tylko na turystach pieszych-wędrowcach, spaniu po kilka osób na piętrowych łóżkach. Ale dodali do tego atrakcje: basen, SPA, dyskoteki, jazdy quadami i skuterami śnieżnymi.

Aktualnie, wcale nie jest takie oczywiste, że w danym schronisku uznawane będą zniżki na podstawie karty członkowskiej PTTK, nawet jak schronisko będzie pod jego nadzorem. Taka sytuacja wydarzyła się na przykład w Słupsku. Gdzie członkowi PTTK odmówiono zniżki, powołując się na nieobligatoryjny zapis w statucie. Co ciekawe ceny w tym schronisku były raczej na zamożną kieszeń, choć Słupsk nad wyraz turystyczną miejscowością nie jest. A niewiele dalej za prywatne pokoje do wynajęcia można było zapłacić o wiele taniej.

Schronisko?
Cześć schronisk - właściwie schroniskami już nie jest. Przeszły w prywatne ręce, a tym samym próżno szukać po 19.00 możliwości nagłego noclegu, czy zakupu herbaty. Przykładów nie trzeba daleko szukać. U nas w Górach Sowich, można znaleźć prywatne schronisko, którego pracownicy właśnie po 19.00 nie mają ochoty zarobić. Sukcesywnie odmawiając obsługi. Podobne problemy spotkały turystów chociażby w Tatrach w schronisku zarządzanym przez PTTK. W Bieszczadach natomiast można spotkać schronisko bez prądu i z minimalną ofertą żywieniową.

Wraz z rozwojem infrastruktury, góry stały się bardziej przystępne. Przeciętny turysta już nie potrzebuje przewodnika. Sam planuje trasę z mapy, a głównie z internetu. A dostępność szlaków i szczytów powodują, że niektórzy prawie na samą górę wjeżdżają samochodem. Wycieczki zorganizowane PTTK są już raczej okolicznościowe i głównie edukują początkowych, lub właśnie okolicznościowych turystów.

Co zostało?
Rozpadające się imperium nie przestanie istnieć. Wydaje się, że jego schyłek wymusił zmieniający się świat i ludzie. Reorganizacja przebiega na naszych oczach. Jednak to dzięki istnieniu PTTK, jego prężnej działalności teraz mamy tak bogatą ofertę turystyczną. Prywatne usługi rekreacyjne nie mogłyby zaistnieć w tak różnorodnej formie, gdyby nie mozolna, czasami zupełnie darmowa, praca jego działaczy. PTTK prawie jak każde imperium zmienia się, rozpada ze swojej początkowej formy pozostawiając innym fundament dla dalszego rozwoju.

Najnowsze ogłoszenia

Komentarze (0)

  • Dodaj komentarz jako pierwszy!
~ Użytkownik niezarejestrowany [zarejestruj się w 30 sekund]
Wszystkie komentarze umieszczone pod informacjami prasowymi w portalu Dz-ow.pl nie są moderowane w czasie rzeczywistym, nie są więc weryfikowane przed ich automatyczną publikacją. Wpisy łamiące prawo należy zgłaszać bezpośrednio do Wydawcy portalu.
Dodając komentarz na niniejszej stronie internetowej, autor tego komentarza oświadcza, że rozumie i świadomie akceptuje bezwarunkowe prawo Wydawcy portalu Dz-ow.pl do usunięcia lub modyfikacji wpisanego komentarza oraz brak gwarancji zapewnienia ciągłości publikacji wpisanego komentarza, jako korespondencji niezamówionej przez Wydawcę portalu Dz-ow.pl. Autor tego komentarza oświadcza również, że rozumie i akceptuje Regulamin portalu Dz-ow.pl.
dodaj komentarz

Jesteś świadkiem jakiegoś zdarzenia?

Coś ciekawego dzieje się w Twojej miejscowości?

Masz zdjęcie, które będzie
wydarzeniem dnia?

Bulwersuje Cię zachowanie innych?

Pisz, przysyłaj zdjęcia!

redakcja@dz-ow.pl

Gwarantujemy pełną anonimowość!
W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2019 Dz-ow.pl
zamknij
okanuluj