Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę
Kliknij, aby zobaczyć powiększenie

Wypoczynek w Zakopanem z legendą w tle

Redakcja, 22.03.2016, 00:03

Zakopane to jedno z tych miejsc na mapie Polski, które bez cienia wątpliwości warto odwiedzić i bliżej poznać. Miasto znane jest przede wszystkim z fantastycznego położenia w bezpośrednim sąsiedztwie najwyższych gór kraju, Tatr. W jego granicach administracyjnych mieści się również spory fragment Tatrzańskiego Parku Narodowego, ze Świnicą sięgającą 2301 m n.p.m. Ale Zakopane to nie tylko góry. Przybywając w dane miejsce i chcąc je w pełni poznać, warto sięgać nieco głębiej, postawić na turystykę nieszablonową.

← REKLAMA

Zakopane to jedno z tych miejsc na mapie Polski, które bez cienia wątpliwości warto odwiedzić i bliżej poznać. Miasto znane jest przede wszystkim z fantastycznego położenia w bezpośrednim sąsiedztwie najwyższych gór kraju, Tatr. W jego granicach administracyjnych mieści się również spory fragment Tatrzańskiego Parku Narodowego, ze Świnicą sięgającą 2301 m n.p.m. Ale Zakopane to nie tylko góry. Przybywając w dane miejsce i chcąc je w pełni poznać, warto sięgać nieco głębiej, postawić na turystykę nieszablonową

Zakopane jako ośrodek kulturalny

Choć miasto słynie rzeczywiście głównie jako baza wypadowa na tatrzańskie szlaki, warto wiedzieć, iż szczególnie w XIX wieku było ono niezwykle ważnym ośrodkiem kulturalnym, który odegrał ogromną rolę w polskiej kulturze. Gościły tu, lub też mieszkały na stałe, najważniejsze osobistości polskiej kultury i sztuki. Wystarczy wymienić takie nazwiska jak Stanisław Witkiewicz i jego syn Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy), Jan Kasprowicz, Karol Szymanowski, Władysław Hasior czy Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Wszyscy bez wyjątku byli niebywale oczarowani tym miejscem. Po dziś dzień możemy odnaleźć w Zakopanem pamiątki po nich.

W przypadku Witkiewicza są to oczywiście liczne drewniane budowle wzniesione w stylu zakopiańskim, którego był twórcą. Można odwiedzić również Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma czy Galerię Władysława Hasiora. Ten ostatni jest też twórcą licznych nagrobków na cmentarzu na Pęksowym Brzyzku.

Zwiedzanie z legendą…

Zakopane to zakątek niezwykle urokliwy, który oferuje niepowtarzalną atmosferę. Przynajmniej częściowo jest to zasługą wprost niezliczonej ilości legend i tajemnic, jakimi miasto i okolice są owiane…

Zdecydowanie chyba najbardziej znaną legendą jest ta mówiąca o śpiących rycerzach pod Giewontem. Wybudzą się oni z głębokiego snu dopiero wtedy, gdy ojczyźnie grozić będzie niebezpieczeństwo. Ponoć w dawnych czasach niejaki gazda Kuba odkrył grotę, w której spoczywają dzielni rycerze. Kiedy jednak z niej wyszedł, skalny blok osunął się i zasłonił wejście. Pomimo późniejszych prób odnalezienia groty, Kubie nie udało się tego uczynić. Może warto wybrać się na Giewont i poszukać miejsca spoczynku obrońców Polski?

Z Giewontem wiąże się także inna legenda. W odległych czasach smok zakochał się w Magurze. Ze związku tego zrodziły się dzieci: Wołoszyn, Hawrań, Garłuch, Krywań, Giewont, Murań, Skrajna, Świnica, Zadnio, Zolto, Niebieska, Osobita oraz Pośrednia. Jeden z braci, Giewont, został rycerzem. Najpiękniejszą z sióstr była zaś Osobita. Był sobie też zły król Mróz i jego kochanka Zima. Król zakochał się w Osobitej, ale Giewont dzielnie bronił do niej dostępu. Zima rozkochała w sobie rycerza, a kiedy ten zalecał się do niej i stracił czujność, król Mróz zamroził ziemię pod stopami Giewonta. Posłańcy Mroza przewrócili rycerza, który śpi do teraz. Zima zlitowała się nad niedoszłym kochankiem i przykryła go kołdrą z płatków śniegu

Warto poznać także legendę o powstaniu Zakopanego, które dawniej porośnięte było gęstą puszczą. Jej założycielem wedle legendy ma być Piotr z Szaflar, zwany Gąsienicą. Ciekawość zawiodła do przez ową puszczę do miejsca, które go oczarowało, w którym postanowił zostać i założyć rodzinę. Czy w legendzie jest ziarno prawdy, czy da się ustalić, gdzie dokładnie znajduje się miejsce, które dało początek miastu?

Aby przekonać się osobiście, ile prawdy jest w legendach, aby odwiedzić wszystkie te najciekawsze miejsca, w Zakopanem trzeba zatrzymać się na dłużej. Doskonałym miejscem do tego celu będzie Aries Hotel, który mieści się kilka metrów od słynnych Krupówek. Jest to świetna baza wypadowa w góry. Obiekt jest urządzony niezwykle stylowo, przepełniony regionalnymi akcentami, dzięki czemu każdy w pełni doświadczy gór.

Lokalizacja hotelu:
Aries Hotel Zakopane

ul. M. Zaruskiego 5
34-500 Zakopane
tel. 18 544 44 44

Fot. WP

Najnowsze ogłoszenia

W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Dz-ow.pl
zamknij
okanuluj