Dzierżoniów

szukaj w serwisie
zaloguj Przypomnij dane

Wiadomości / Spoza powiatu

Ustaw mniejszą czcionkę
Ustaw standardową czcionkę
Ustaw większą czcionkę

Dobra symulacja kredytu hipotecznego

Redakcja, 31.07.2016, 12:11

Żeby poznać wysokość wszystkich rat z długiego, bo może nawet 30-letniego, okresu kredytowania, wystarczy dosłownie parę kliknięć. Wprowadzenie kilku właściwych danych pozwoli nam rozsądnie zaplanować wydatki z odpowiednim wyprzedzeniem.

← REKLAMA

To był jeden z głównych powodów powstania tego typu narzędzi, które w erze Internetu możemy odnaleźć w dosłownie parę sekund. Tak jak ze wszystkim, znaleźć dobrą symulację kredytu hipotecznego zawierającą wszystkie interesujące nas dane jest już o wiele trudniej.

Co powinna zawierać dobra symulacja kredytu hipotecznego? Przyjrzyjmy się jej składnikom rozpisanym w paru punktach:

  1. Pierwszy powód, dla którego poszukujemy tego typu symulacji to całkowity koszt kredytu. Dobrze jest, jeśli też zawiera informację o tym, jaką część należnej bankowi kwoty stanowią odsetki.
  2. Prowizja i miesięczne oprocentowanie - wysokość bankowej opłaty podana w złotówkach i rzeczywista miesięczna wartość oprocentowania, które przecież podawane jest w skali roku, ułatwią porównanie ofert różnych kredytodawców. A te znaleźć można na stronach porównywarek kredytów hipotecznych, takich jak hipoteki.net. Tam też będziesz mógł dokonać symulacji kredytu hipotecznego. Jak dobrej? Najlepiej przekonać się samemu.
  3. Raz obliczone wyniki powinny być dostępne dla użytkownika przez cały czas, tak żeby miał do nich dostęp w różnych momentach procesu kredytowego w każdym miejscu, w którym się znajduje.
  4. Dobrze zaprojektowaną symulację można powtórzyć wielokrotnie w różnych wariantach. Potencjalny kredytobiorca będzie mógł wtedy przećwiczyć różne kwoty planowanego kredytu dla różnych wysokości oprocentowań, formuł raty: malejącej i równej czy długości okresu kredytowania.
  5. Szczegółowy harmonogram spłaty to coś, dzięki czemu będziemy mogli zaplanować swoje wydatki. Ułatwi nam decyzję o jak najlepszym terminie wakacji kredytowych czy okresu karencji.
  6. A jaka informacja pomoże nam w tym szczególnie? Ta o wysokości odsetek w danym miesiącu, bo to właśnie od nich odpoczywamy dzięki wakacjom kredytowym (które umożliwiają w zależności od banku także zawieszenie pełnej miesięcznej raty) i okresowi karencji.
  7. Dobry harmonogram spłaty kredytu zawiera wysokość raty, części kapitałowej oraz odsetkowej. Dla lepszej orientacji kredytobiorcy powinna znaleźć się tam też informacja o pozostałej do spłaty kwocie kredytu.
  8. Bilans roczny kredytowych wydatków pozwoli nam na podjęcie właściwej decyzji odnośnie do wyboru rodzaju raty, która będzie korzystniejsza dla naszych finansów. Jeśli np. zobaczymy, że roczna kwota kredytu w formule malejącej przewyższy część naszego wynagrodzenia wygospodarowanego na kredyt wraz z oszczędnościami, które zamierzamy zgromadzić, symulacja kredytu podpowie nam w ten sposób zmianę formuły rat lub wysokości kredytu.
  9. Podamy tę cechę jako jedną z ostatnich, jednak to ona decyduje o tym, czy wybierzemy daną symulację, czy też nie. Czas, jaki oszczędzimy korzystając z symulatora rat kredytu. Podanie danych i wyliczenia dokonywane na ich podstawie w przypadku najlepszych narzędzi tego typu mogą potrwać najwyżej 5 minut.
  10. Żeby rzeczywiście zajęło to tyle czasu symulacja musi funkcjonować intuicyjnie, a strona, na której podajemy dane powinna wyglądać przejrzyście, jednocześnie nie zniechęcając od strony wizualnej, co niestety można powiedzieć o wielu takich dostępnych w sieci narzędziach.
WP, źródło: mat. pras.
Fot. WP

Najnowsze ogłoszenia

W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków.
© 2011-2024 Dz-ow.pl
zamknij
okanuluj